fot. PAP/Roman Zawistowski

Łódzkie: Ochotnicy WOT złożyli przysięgę wojskową

Prawie 80 ochotników 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

Była to pierwsza, historyczna przysięga wojskowa żołnierzy 9 ŁBOT. Wśród składających ją było osiem kobiet. Wcześniej wszyscy ochotnicy przeszli 16-dniowe, intensywne szkolenie podstawowe m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

W trakcie uroczystości wojewoda łódzki Zbigniew Rau odczytał przesłanie szefa MON Mariusza Błaszczaka skierowane do uczestników przysięgi. Minister zwrócił w nim uwagę, że żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co nadało temu wydarzeniu „szczególnej doniosłości”.

Podkreślił, że misją wojsk OT jest chronienie polskiej suwerenności w jej bardzo ważnym, lokalnym wymiarze. Z kolei lokalne społeczności przyjmują to wojsko z nadziejami i ufnością, bo wiedzą, że na polskiego żołnierza zawsze mogą liczyć.

„Ślubując wierność Rzeczypospolitej otwieracie dziś własną kartę chlubnej historii sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polski. Będziecie ją zapisywać codziennymi działaniami i dokonaniami. Jestem przekonany, że z honorem zdacie każdy egzamin z patriotyzmu i oddania Ojczyźnie” – napisał.

Obecny na uroczystości dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła zwrócił uwagę, że była to pierwsza przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej 9 BOT. Generał jest pewny, że łódzka brygada będzie stanowić ważny element systemu obronnego regionu i państwa. Podziękował nie tylko ochotnikom, ale również ich rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, którzy – jak powiedział – włożyli serce i ducha w kształtowanie wspaniałych postaw tych żołnierzy.

„Oddaje wam honor szanowni państwo. Możecie być dumni z waszych synów i córek. Przysięgającym – gratuluję i życzę siły i wytrwałości w realizacji trudnych celów, jakie przed wami określiłem” – powiedział.

Podkreślił, że zakończone przysięgą podstawowe szkolenie to początek trzyletnich przygotowań do „osiągnięcia statusu żołnierza gotowego do walki”. Jak mówił, tylko od odpowiedzialności i samodyscypliny zależy, czy i jak szybko ochotnicy sprostają wymaganiom, jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście.

Z kolei szef 9 ŁBOT płk. Paweł Wiktorowicz podziękował ochotnikom za trud, za wysiłek, za pot, a czasami za łzy podczas tego intensywnego szkolenia.

„Dzisiaj zwieńczeniem tego jest przysięga wojskowa. Od dzisiaj stajecie się żołnierzami, pomimo tego, że wracacie do domów, do swoich rodzin, do pracy do swoich codziennych obowiązków. Ale pamiętajcie, że wasze biało-czerwone serca biją dla 9 Brygady Obrony Terytorialnej, dla polskiego wojska, dla Ojczyzny” – powiedział.

Po zakończeniu części oficjalnej, odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Wydarzeniu towarzyszył pokaz sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa.

9 Łódzka Brygada OT działa na terenie województwa łódzkiego. Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Docelowo brygada ma liczyć ok. 3 tys. żołnierzy.

Poza dowództwem brygady, pierwszym uformowanym pododdziałem jest batalion w Zgierzu. Jego rejon odpowiedzialności to powiaty: brzeziński, łęczycki, łódzki wschodni, poddębicki, pabianicki, zgierski oraz miasto Łódź.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

PAP/RIRM

drukuj