Lubuskie: Pożar składowiska odpadów

Strażacy od kilkunastu godzin walczą z pożarem składowiska odpadów z tworzyw sztucznych we wsi Brożek (Lubuskie). Nad ranem rozpoczęło się bezpośrednie gaszenie ognia. Wcześniej akcja skupiała się na obronie okalającego składowisko lasu i ograniczeniu obszaru pożaru.

W pożarze nikt nie został ranny, według straży nie ma też zagrożenia dla mieszkańców, gdyż składowisko znajduje się z dala od zabudowań.

Jak poinformował w środę rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej kpt. Dariusz Szymura, pożar objął około 1,5 ha składowiska, a w kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 40 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Obecnie na miejscu pracuje 18 zastępów.

„To jest składowisko tworzyw sztucznych, które paląc się wytwarzają gryzący, ciężki dym. Na szczęście sprzyjała nam pogoda, gdyż było bezwietrznie i kolumna konwekcyjna dymu unosiła się pionowo. Na miejscu mieliśmy też specjalistyczny samochód z dużą liczbą aparatów ochrony układu oddechowego, w których w najtrudniejszych momentach akcji pracowali strażacy” – powiedział rzecznik.

W nocy strażacy uporali się także z brakiem wody. Położyli dwie magistrale wężowe, którymi jest ona pompowana z oddalonej o ok. 1,5 km rzeczki Nysy Łużyckiej do tymczasowego zbiornika o pojemności 50 metrów sześciennych.

Na razie nie jest znana przyczyna pożaru. Jej ustaleniem zajmie się policja. Samo składowisko należy do prywatnej firmy zajmującej się recyklingiem.

Szymura dodał, że o pożarze został poinformowany Lubuski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl