fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ornitolog: W lutym można wieszać budki lęgowe dla ptaków

Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w tym roku zagnieździły się ptaki, budki te należy zainstalować jak najwcześniej. Najlepiej teraz w lutym – powiedział ornitolog dr Marian Stój.

Jego zdaniem korzystniej jest jednak budki powiesić jesienią.

„Chodzi o to, żeby ptaki je odnalazły oraz przyzwyczaiły się do ich wyglądu. Budki lęgowe można przymocować na drzewach, budynkach, żerdziach, czy słupach” – wyjaśnił przyrodnik.

Zwrócił uwagę, że wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom.

„Zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli. Dotyczy to młodych sadów, lasów młodszych wiekowo, a przede wszystkim miast” – podkreślił dr Marian Stój.

Zaznaczył, że zanim to uczynimy, trzeba pamiętać, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć. Budki wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce.

Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko – ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów.

„Najlepszym materiałem budowlanym dla takich konstrukcji są deski drzew iglastych” – przypomniał dr Stój.

Przyrodnik przypomniał, że „człowiek sztuczne gniazda dla ptaków budował od zarania dziejów w celu pozyskania pokarmu i dla rozrywki”.

„W XIX stuleciu pojawiły się różne konstrukcje budek, aby ułatwić gniazdowanie ptakom głównie w celach poznawczych i estetycznych. Wtedy śpiew ptaków przy budkach umilał ludziom życie” – zauważył.

Natomiast w XX wieku budki lęgowe wieszano przede wszystkim dla ochrony lasów i sadów przed szkodliwymi owadami, które ptaki zjadają.

„Obecnie, w XXI wieku, budki lęgowe wiesza się dla ochrony ptaków, gdyż coraz mniej jest starych dziuplastych drzew. Wieszamy je również dla pięknego śpiewu ptaków” – zauważył ornitolog.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl