Autorstwa Janericloebe - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11962320

Śląskie: Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę na Zbiorniku Goczałkowickim

Sztuczna wyspa powstała na Jeziorze Goczałkowickim w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL została zasiedlona przez ptaki, które założyły tam gniazda i wyprowadziły młode.

Potwierdziły to kontrole dokonane przez ornitologów i przyrodników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach.

„Ptaki co prawda założyły swoje gniazda nieco później niż w innych miejscach, ale wynika to z faktu, że tej wyspy wcześniej nie znały, musiały się z nią oswoić i przekonać, że to bezpieczne miejsce” – powiedział w poniedziałek Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

W maju pierwsze na sztucznej wyspie swoje gniazda zaczęły budować śmieszki. W sumie dotąd gniazdowało tam ponad 200 par tej mewy. Rybitwy rzeczne również stwierdziły, że jest to dobre miejsce do życia – w czerwcu zaobserwowano ponad 20 par lęgowych.

Niespodziewanym gościem już w pierwszym roku istnienia wyspy okazała się rzadka mewa czarnogłowa. W Polsce gniazduje tylko 50-80 par tego gatunku, z czego jedna para wyprowadziła na goczałkowickiej wyspie dwa młode. Pisklęta mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej zostały zaobrączkowane.

„Biorąc pod uwagę, że wyspa ma tylko – lub aż – powierzchnię 450 mkw., bez wątpienia możemy już teraz mówić o dużym sukcesie lęgowym” – ocenił koordynator projektu LIFE.VISTULA.PL Damian Czechowski z katowickiej RDOŚ.

„Ptaki również wcześniej zakładały w rejonie wyspy swoje gniazda, jednak były one regularnie zalewane w czasie lipcowych deszczy. Teraz ptaki mogą bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi” – dodał.

Kolejne kontrole wyspy umożliwią poznanie dokładnej liczby gniazdujących na zbiorniku rybitw rzecznych, które zakładają nowe gniazda także w lipcu.

Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Budowa wyspy była sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl