fot. PAP/Darek Delmanowicz

Śląskie: Trzej imigranci z Afganistanu zatrzymani przez Straż Graniczną w Cieszynie

Trzech młodych Afgańczyków, którzy nielegalnie wjechali do Polski ukryci w naczepie ciężarówki, zatrzymała w Cieszynie Straż Graniczna. Kierowca ciężarówki – obywatel Macedonii – nie wiedział, że razem z nim podróżują nielegalni migranci.

Rzeczniczka śląskiej Straży Granicznej mjr Katarzyna Walczak poinformowała w czwartek, że obcokrajowców zatrzymali funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej.

„Do zatrzymania cudzoziemców doszło 8 kwietnia w Cieszynie. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy na macedońskich numerach rejestracyjnych. Następnie wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, po zdjęciu zabezpieczeń celnych, otwarto naczepę samochodu. W jej wnętrzu pomiędzy przewożonym towarem ukrywało się trzech młodych mężczyzn” – relacjonowała Katarzyna Walczak.

Cudzoziemcy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów; deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Kierowcą ciężarówki był obywatel Macedonii.

„Przewoził on rudę cynku z Serbii do jednej z firm na terenie Polski i nie miał pojęcia, że podróżują z nim nielegalni migranci” – dodała Katarzyna Walczak.

Obywatelstwo i dane personalne obcokrajowców ustalono podczas czynności wyjaśniających w obecności tłumacza. W trakcie badań lekarz stwierdził, że jeden z zatrzymanych Afgańczyków jest nieletni, a dwóch pozostałych ma co najmniej osiemnaście lat. Imigranci mówili, że do naczepy dostali się w Serbii przy pomocy przemytnika i zamierzali dotrzeć do Francji.

Jak przekazała mjr Walczak, wobec zatrzymanych wszczęte zostały postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Dwóm pełnoletnim obcokrajowcom przedstawiono zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Zgodnie z postanowieniem sądu Afgańczycy zostali umieszczeni w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu zakończenia postępowania administracyjnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl