fot. PAP/EPA

Wycofanie z Afganistanu utratą wiarygodności USA?

Wiarygodność Stanów Zjednoczonych wśród sojuszników ucierpiała z powodu sposobu, w jaki zakończono wojnę w Afganistanie – przyznał najwyższy rangą dowódca USA.

Wczoraj senacka Komisja Sił Zbrojnych USA przesłuchała najwyższego rangą wojskowego gen. Marka Milley’a i sekretarza obrony USA Lloyda Austina w sprawie chaotycznych następstw wycofania się USA z Afganistanu. Gen. Mark Milley przyznał, że wiarygodność Stanów ucierpiała z powodu sposobu zakończenia wojny. Opowiedział się również  za pozostawieniem części żołnierzy w Afganistanie.

– Moja ocena powstała jeszcze jesienią 2020 roku i pozostała spójna przez cały czas. Powinniśmy utrzymać stabilny stan, czyli ok. 2500, a nawet 3500 żołnierzy w Afganistanie, aby przejść w kierunku wynegocjowanego rozwiązania – powiedział  gen. Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Ze zdaniem generała nie zgodził się sekretarz obrony USA, zwracając uwagę na poświęcenie amerykańskich służb.

– Mam nadzieję, że nie pozwolimy, aby debata o tym, jak ta wojna się zakończyła, przesłoniła naszą dumę i sposób, w jaki walczyli nasi ludzie. Zapobiegli oni kolejnemu 11 września. Wykazali się niezwykłą odwagą i współczuciem podczas wojny w jej ostatnich dniach. Ponadto dokonali trwałego postępu w Afganistanie, który trudno będzie odwrócić talibom. Społeczność międzynarodowa powinna ciężko pracować, aby to zachować – wyjaśnił Lloyd Austin, sekretarz obrony USA.

Sam gen. Mark Milley zauważył, że wycofanie wojsk to nie koniec pracy. Zadaniem Stanów Zjednoczonych wciąż pozostaje ochrona przed atakami ze strony terrorystów. Talibowie to organizacja terrorystyczna – podkreślał generał.

– Musimy kontynuować ochronę Stanów Zjednoczonych i ich ludności przed atakami terrorystycznymi pochodzącymi z Afganistanu. Odtworzona Al-Kaida lub ISIS z aspiracjami do ataku na Stany Zjednoczone jest bardzo realną możliwością, a te warunki do włączenia się w działalność w przestrzeniach niekontrolowanych mogą pojawić się w ciągu najbliższych 12-36 miesięcy. Ta misja będzie teraz znacznie trudniejsza, ale nie niemożliwa. Nadal będziemy chronić amerykański naród – poinformował  przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Wojskowi zgodzili się co do tego, że zarówno Donald Trump, jak i Joe Biden popełnili błąd, wyznaczając datę ostatecznego wycofania wojsk, nie uzależniając jej od spełnienia konkretnych warunków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl