fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: O godz. 17.00 stańmy w zadumie, modlitwie i w poczuciu wdzięczności wobec tych, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim i wdzięczności wobec tych, którzy są jeszcze wśród nas

Pamiętajmy o fladze w obrębie naszych domów, wywieszonej jako symbol naszej wierności i przywiązania wobec ideału, który połączył wówczas mieszkańców stolicy, czyli idei niepodległości i suwerenności państwa polskiego, która jest większa i ważniejsza nawet od własnego życia – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy dziś 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Od kilku dni trwają uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wmurowano kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci na Woli. Na Cmentarzu Powązkowskim uczono powstańców ze zgrupowania AK Chrobry Dwa. Z kolei na Pradze złożono kwiaty przed budynkiem „Małej Pasty”. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że 77. rocznica Powstania Warszawskiego wiąże się z uroczystościami, które trwają już od kilku dni.

– W piątek odbyło się spotkanie pana prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z powstańcami warszawskimi w Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli w najpiękniejszym pomniku wzniesionym z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cześć Powstania Warszawskiego i powstańców. W sobotę odbyły obchody Powstania Warszawskiego w wielu punktach Polski. Centralnym punktem była Msza św. na Placu Krasińskich o godz. 18.00, a następnie odbył się uroczysty apel pamięci. Dziś (1 sierpnia) odbywają się obchody w różnych częściach Warszawy w ciągu całego dnia – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Zaczęliśmy od godz. 9.00 w miejscu, gdzie został podpisany rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego, czyli przy ul. Filtrowej. Uroczystości będą się odbywały przez cały dzień. O godz. 17.00 mam nadzieję, że cała Polska zatrzyma się w chwili zadumy, refleksji i wdzięczności wobec tych, którzy 77 lat temu walczyli nie tylko o współczesną wolność (czyli swojego pokolenia), ale i następnych pokoleń, czyli także nas i tych, co przyjdą po nas – dodał. 

Jan Józef Kasprzyk wskazał, że centralnym punktem obchodów Powstania Warszawskiego będą uroczystości o godz. 17.00 przy Pomniku Gloria Victis na Powązkach w Warszawie.

– Już od wielu dni obchody Powstania Warszawskiego „rozlewają” się na całą Polskę i chwała Bogu za to. Odbywają się one również poza naszym krajem, gdzie mieszkają nasi rodacy. O godz. 17.00 stańmy w zadumie, modlitwie i w poczuciu wdzięczności wobec tych, którzy zginęli i wdzięczności wobec tych, którzy są jeszcze wśród nas. Pamiętajmy o fladze w obrębie naszych domów, wywieszonej jako symbol naszej wierności i przywiązania wobec ideału, który połączył wówczas mieszkańców stolicy, czyli idei niepodległości i suwerenności państwa polskiego, która jest większa i ważniejsza nawet od własnego życia – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Należy pamiętać o uczczeniu rocznicy Powstania Warszawskiego oraz o samych powstańcach.

– Powstańcy warszawscy (niestety jest to smutna prawda, ale wynikająca z praw biologii) odchodzą coraz częściej na wieczną wartę. Odchodzą ci najwspanialsi z poprzedniego pokolenia, mając często 100 i więcej lat, ale jeszcze wielu jest wśród nas. Jeszcze żyje blisko 2 tys. powstańców. W piątek miałem okazje uścisnąć ich dłonie i m.in. przywitać się z najstarszym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, panem płk. Kazimierzem Klimczakiem, który skończył 107 lat i jest jednym z najstarszych kombatantów. Uczestniczył on we wszystkich możliwych uroczystościach, manifestując tym samym swoje przywiązanie dla ideałów, które były i są udziałem jego pokolenia – podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Co możemy dla nich zrobić? Możemy zawsze im pomagać. Czyni to państwo polskie, czyni to Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, czynią to samorządy i czynią to przede wszystkim wolontariusze (różnych organizacji i stowarzyszeń), ale także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Granicznej czy służby więziennej – podsumował gość Radia Maryja. 

Całą rozmowę z udziałem Jana Józefa Kasprzyka z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl