Rozpoczęły się obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

fot. https://twitter.com/Kombatanci

Rozpoczęły się obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wmurowano kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci na Woli. Na cmentarzu powązkowskim uczono powstańców ze zgrupowania AK Chrobry Dwa. Z kolei na Pradze złożono kwiaty przed budynkiem „Małej Pasty”.

Mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przed południem odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci poświęconej powstańcom, cywilom i wszystkim poległym mieszkańcom Warszawy przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

– To jest ważne, żeby w tym dniu, w dniach kolejnych i co roku przypominać nie tylko cierpienia naszych bohaterów, ale również cierpieniach rodzin, które później przez lata były okaleczone i te rany, brzemię musiały dźwigać przez całe życie – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Inicjatorka i pomysłodawca budowy Izby Pamięci Wanda Traczyk-Stawska zaapelowała o kultywowanie pamięć o powstańcach.

– To miasto, Warszawa ma być miastem pokoju, a ten straszny cmentarz, gdzie leży 104 tys. ludzi i 105 ma wołać o pokój na świecie – wspominała Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierz AK.

Na cmentarzu powązkowskim hołd bohaterom powstania ze Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II” oddał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Chcemy oddać hołd bohaterom naszej wolności, mając pełną świadomość, że Polska nie byłaby wolna, nie moglibyśmy cieszyć się współcześnie wolnością, gdyby nie oni. Oddajemy hołd poległym i dziękujemy tym, którzy są wśród nas – mówił Jan Józef Kasprzyk.

W południe pod budynkiem „Małej Pasty” przy ulicy Brzeskiej 24 zostały złożone kwiaty.

Podczas pierwszych dni Powstania Warszawskiego walki trwały również w prawobrzeżnej Warszawie. Powstańcy po ciężkiej walce zdobyli budynek centrali telefonicznej tzw. „Małą Pastę”. Jeden z kluczowych obiektów dla powstańców na Pradze. Dzięki niemu mogli nawiązywać łączność z dowództwem i lewobrzeżną Warszawą.

– To wtedy o godz. 17.00 w 1944 r. praska grupa powstańców ruszyła do walki o ten budynek. Budynek udało się zdobyć. Niestety walka pochłonęła też ofiary z obydwu stron – wspomniał Kamil Ciepieńko, radny Pragi-Północ ze stowarzyszenie „Kocham Pragę”.

Oficjalne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego potrwają do 5 sierpnia. Ich kulminacyjnym punktem będzie Godzina „W” w niedzielę. Tradycyjnie o 17.00 stolica zatrzyma się, aby oddać hołd bohaterom.

TV Trwam News

drukuj