fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W Warszawie trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

To był heroiczny zryw ludzi, zryw warszawiaków, którzy w kolejne pokolenia przekazali gen wolności i marzenie o suwerennej Polsce. W Warszawie trwają obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej – podkreśla ekspert IPN, Maria Zima.

– Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej Polski. Było nie tylko najważniejszym działaniem militarnym Armii Krajowej, ale również największym zrywem pośród wszystkich państw ruchu oporu w okupowanej Europie – wskazała Maria Zima.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1421528293539471365

O podjęciu walk w stolicy zadecydowano już 21 lipca 1944 r. na spotkaniu generałów Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i Tadeusza Pełczyńskiego „Grzegorza”. Ostatecznie 31 lipca „Bór” wydał płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 powstania w Warszawie. Dzień przed wybuchem powstania polskie siły na Żoliborzu zorganizowały się w II Obwód Armii Krajowej o nazwie „Żywiciel”. Jego  dowódcą był podpułkownik Mieczysław Niedzielski. Na Żoliborzu jeszcze przed godziną „W” rozpoczęło się powstanie. W skład obwodu „Żywiciela” weszli żołnierze z kilku zgrupowań, w tym także ze zgrupowania „Żmija”, do których należał powstaniec Wacław Gluth-Nowowiejski.

– Jak co roku składamy dziś hołd tym, którzy odeszli. Dziękuję za modlitwę w ich intencji, za zadumę, za każdą myśl serdeczną – powiedział Wacław Gluth-Nowowiejski, powstaniec warszawski.

Powstańcy każdego roku gromadzą się na Żoliborzu, przy pomniku żołnierzy „Żywiciela”. Przychodzą, by podtrzymać pamięć o wydarzeniach sprzed 77 lat, by utrwalić wartości, którymi wtedy się kierowali. Dziś w tym miejscu pojawiły się wieńce.

Kwiatów nie zabrakło także w innych miejscach w Warszawie, m.in. na Pradze-Północ.

Podczas pierwszych dni Powstania Warszawskiego walki trwały również w prawobrzeżnej Warszawie. Powstańcy po ciężkiej walce zdobyli budynek centrali telefonicznej tzw. Małą Pastę.

– Miałem ze sobą parabelkę i zgłosiłem się tutaj i dopiero powiedzieli nam, że zadanie jest bojowe, że część będzie atakowała z ulicy, jeszcze nie było wiadomo, że także z dachu, a część ma obserwować i nie dopuszczać, żeby żadna pomoc się nie przedostała – zwrócił uwagę ostatni żyjący uczestnik tej akcji mjr Henryk Kokosza ps. „As”, powstaniec warszawski.

Budynek tzw. Małej Pasty był jednym z kluczowych obiektów dla powstańców na Pradze. Dzięki niemu mogli nawiązać łączność z dowództwem i lewobrzeżną Warszawą.

W Postaniu Warszawskim aktywne było także zgrupowanie Armii Krajowej Chrobry II, do którego wcieliło się bardzo wielu niepełnoletnich młodych ludzi.

– W miarę naszych możliwości przydzielono nam pewne obowiązki, które przede wszystkim polegały na przenoszeniu wiadomości na drugą stronę miasta – opowiadał płk Wiesław Newecki ps. „Kogut”, powstaniec ze Zgrupowania AK Chrobry II.

Symbolicznym miejscem  Powstania Warszawskiego jest także plac Krasińskich. Tu w 1989 roku odsłonięto monumentalny Pomnik Powstania Warszawskiego. W intencji powstańców sprawowana była w sobotę przed pomnikiem Msza św. polowa. Przewodniczył jej ordynariusz białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, ks. abp gen. Józef Guzdek.

– Z tego miejsca zroszonego powstańczą krwią rozlega się apel: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i jest świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju. Jest on ciągle możliwy, ale zależy od każdej i każdego z nas, czy pokonasz w sobie nienawiść – mówił ks. abp gen. Józef Guzdek.

Tuż po Eucharystii odbył się Apel Pamięci. Składano także kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

– Miejmy nadzieję, my, kolejne młodsze pokolenia i te, które przyjdą po nas, że zawsze będziemy umieli sprostać ich pamięci. Temu wielkiemu zadaniu, które nam zostawiają. Cześć i chwała Bohaterom! Niech żyją Powstańcy Warszawscy! Niech żyje Warszawa i wszyscy jej mieszkańcy! Niech żyje Rzeczpospolita – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Kulminacja obchodów odbędzie się w niedzielę o 17.00. W Godzinę „W” zawyją syreny, a cała Warszawa zatrzyma się na minutę.

 

TV Trwam News

drukuj