fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Warszawa: Trwają uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

W Warszawie trwają dziś uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie 77 lat temu 31 lipca 1944 roku dowódca AK, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, wydał decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia zrywu niepodległościowego.

Dziś w Warszawie składane są wieńce w miejscach upamiętniających powstańców. O 18.00 sprawowana będzie Msza święta polowa na pl. Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, uczestnicy Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich. Po Mszy św. zaplanowano apel pamięci oraz wystąpienie Prezydenta RP.

Maria Zima z IPN zwróciła uwagę, że Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej Polski.

– Kiedy po tylu latach dyskutujemy, czy było warto, ja zawsze mam odpowiedź, że trzeba by postawić się w miejscu ludzi, którzy byli okupowani przez 5 lat. Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego zapada, kiedy powstaje PKWN, a Armia Czerwona zbliża się. To nie była więc tylko walka z Niemcami, ale próba legitymizacji polskiego państwa podziemnego i ujawnienie się jako gospodarzy na tych terenach. Powstanie Warszawskie miało kolosalne znaczenie w kontekście podejmowanych decyzji – powiedziała Maria Zima.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców.

RIRM

drukuj