fot. https://www.dnikawaleryjskie.pl/Marta Kralisz

Rozpoczynają się VIII Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Dziś rozpoczynają się Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Będzie to ósma edycja wydarzenia, którego ideą jest przybliżenie międzywojnia, gdy organizowano występy kawalerzystów dla warszawskiej publiczności.

Od dziś do niedzieli w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w podwarszawskim Umiastowie publiczność będzie mogła podziwiać galowe umundurowanie, tradycje kawalerzystów oraz konie pułkowe.

Szwoleżer kawalerii ochotniczej Michał Bartyczak, rzecznik wydarzenia, mówi, że idea warszawskich Dni Kawaleryjskich to kwestia pewnej ciągłości pokoleń.

– Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich dziedziczy tradycje 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, zatem z jednej strony jest wielka przyjemność występowania przed publicznością, pokazywania tych pięknych tradycji kawaleryjskich, ale z drugiej strony jest takie wielkie brzemię wszystkich dokonań kawalerzystów, gdyż one były rzeczą wręcz niezwykłą. Kawalerzysta to był wzór elegancji, dobrych manier, tężyzny fizycznej. To jest powrót, aby pokazać, jak kiedyś było, ale łącząc to z dzisiaj – wskazuje Michał Bartyczak.

W ramach wydarzenia odbędą się liczne zawody Militari, pokaz musztry konnej, zawody władania szablą, a w niedzielę – uroczysty apel na Tarasie Pałacu na wodzie.

Głównym organizatorem VIII Warszawskich Dni Kawaleryjskich jest Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

RIRM

drukuj