fot. PAP/Tomasz Gzell

Stolica: biegacze upamiętnią 73. rocznicę wybuchu #PowstaniaWarszawskiego 

W Warszawie odbędą się dziś wydarzenia sportowe upamiętniające 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwszym z nich jest 4. Bieg Zdobycia PAST-y, który rozpocznie się w godzinach porannych i ma upamiętniać walki powstańcze o zdobycie budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku.

Wieczorem natomiast odbędzie się 27. Bieg Powstania Warszawskiego, organizowany na dystansach 5 i 10 km. W zawodach weźmie udział 11 tys. osób.

Uczestnicy biegów przemierzą stolicę w biało-czerwonych opaskach powstańczych. Trasa będzie wiodła ulicami walk powstańczych – obok Starego Miasta, Wybrzeża Kościuszkowskiego oraz Wisłostrady. Uroczysty nastrój podczas biegu będą tworzyć grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż trasy znicze.

Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, zaznaczył, że bieg jest hołdem dla bohaterów walczących o stolicę.

– Dla Warszawy Powstanie Warszawskie to jest bardzo ważna data, to jest bardzo ważne wydarzenie. My czcimy je na sportowo. To jest bieg z potencjałem emocjonalnym, którego moim zdaniem mogą pozazdrościć nam inne miasta. To jest oddanie hołdu naszym bohaterom, tym ludziom, którzy walczyli o Warszawę, o naszą wolność. To jest oddanie hołdu i mówienie o tym, że nigdy nie możemy zapomnieć o mieszkańcach stolicy, którzy walczyli przez te kilkadziesiąt dni o nasze lepsze jutro – podkreślił Janusz Samel.

  1. Bieg Powstania Warszawskiego to jeden z największych i najpopularniejszych biegów odbywających się w stolicy.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

RIRM

drukuj