fot. PAP/Jakub Kamiński

MZ planuje wprowadzenie premii finansowych dla szpitali

Ministerstwo Zdrowia chce od 2018 roku wprowadzić premie finansowe dla szpitali za wysoką jakość leczenia. Warunkiem otrzymania premii będzie posiadanie certyfikatu akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Placówka będzie mogła wówczas otrzymać pomiędzy 1 a 2 proc. wartości ryczałtu.

W przypadku dużych szpitali mogą być to znaczne kwoty. Obecnie resort pracuje nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjentów. Z jej założeń wynika, że uzyskanie certyfikatu ma być trudniejsze niż dotychczas. W razie karygodnych zaniedbań, szpital może go również stracić.

Poseł Krzysztof Ostrowski z sejmowej Komisji Zdrowia dobrze ocenia zmiany planowane przez ministerstwo.

– Tutaj potrzebne są mechanizmy, które będą promowały aktywność, dobre leczenie czy mechanizmy motywacyjne. I to pan minister Radziwiłł nam kilkukrotnie obiecał – że takie mechanizmy będą wprowadzone. Tę zmianę traktuję właśnie jako taki mechanizm, który ma za zadanie motywować i promować dobre praktyki, dobre leczenie. Postrzegam to pozytywnie – mówi poseł Krzysztof Ostrowski.

W Polsce na około 900 szpitali certyfikat posiada ok 250.

Najważniejsze w akredytacji szpitali jest potwierdzenie jakości udzielanych świadczeń w bardzo szerokich zakresach. To 15 działów i ponad 220 standardów. Spełnić trzeba 75 procent z nich.

Przegląd obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania szpitala. Od zabezpieczenia w media, poprzez stan sanitarny pomieszczeń, po bezpieczeństwo terapii i sposób prowadzenia dokumentacji medycznej.

RIRM

drukuj