fot. PAP/Jakub Kamiński

J. Wenderlich: jutro wybór nowego marszałka Sejmu

Do godz. 19.00 kluby mają czas na zgłaszanie kandydatów na marszałka Sejmu. Jutro odbędzie się głosowanie – poinformował wicemarszałek Jerzy Wenderlich.

Polskie Stronnictwo Ludowe poprze zgłoszoną przez Platformę Obywatelską kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałka izby – zapowiedział wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak.

To jedno z ustaleń wczorajszego spotkania koalicyjnego PO-PSL. Jeszcze wcześniej pojawiały się informacje, że ludowcy zaproponują kandydaturę posła Józefa Zycha.

Poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski podkreśla, że PSL poddało się presji PO.

– Platforma Obywatelska ma pewien atut czy argument wynikający z porozumienia koalicyjnego. Ale jak mówiło samo PSL: stan jest nadzwyczajny. A w stanach nadzwyczajnych powinniśmy dobierać jako marszałka Sejmu ludzi ponadprzeciętnych, a taki z całą pewnością jest pan marszałek Józef Zych – marszałek senior. Natomiast pani Małgorzata Kidawa-Błońska jest tylko politycznym zapleczem pani premier Ewy Kopacz i będzie wykonywała tylko jej polityczne zalecenia. A przecież Sejm – chociaż z natury jest polityczny – powinien działać w interesie narodu, a będzie działał, niestety, w interesie PO – mówi polityk.

Wybór nowego marszałka jest konieczny po tym, gdy wczoraj rezygnację z tej funkcji złożył Radosław Sikorski. To pokłosie tzw. afery taśmowej.

RIRM

 

drukuj