M. Morawiecki: Niższe dochody z dywidend nie powodują zwiększenia deficytu budżetowego

O ok. 200 milionów złotych będą prawdopodobnie niższe dochody budżetu państwa z dywidend i wpłat z zysku – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Z danych resortu wynika, że oczekiwana wielkość dywidend w 2017 roku będzie niższa od planowanej i wyniesie ponad 2 miliardy złotych. Większe od wcześniej zakładanych będą jednak wypłaty z zysków, które wyniosą od ok. 250 do 300 mln zł.

Wicepremier Mateusz Morawiecki odnosząc się na antenie Radia Maryja do coraz lepszych wyników gospodarczych Polski, podkreślał, że obecny rząd pomimo programów socjalnych nie notuje zwiększonego deficytu. Dodał, że dzieje się tak mimo m.in. ograniczenia dywidend.

– W latach naszych poprzedników średnio ok. 13 miliardów złotych rocznie wpływało z dywidend i ze sprzedawanego majątku. My nie sprzedajemy majątku, a dywidendy ograniczyliśmy do minimum po to, aby zostawić szasnę dla przedsiębiorstw na rozwój gospodarczy. Powinniśmy mieć jeszcze z tyłu głowy te 13 miliardów złotych. W naszym przypadku wpływają maksymalnie dwa miliardy. Zatem mamy 11 miliardów różnicy. Biorąc pod uwagę sukces tegorocznego budżetu, trzeba zaznaczyć to, że nie sprzedajemy państwowego majątku i jednocześnie ograniczyliśmy do minimum dywidendy. To jest dodatkowy sukces gospodarczy, który do tej pory w niewielkim stopniu był analizowany – powiedział Mateusz Morawiecki.

W ostatnim czasie Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące polskiej gospodarki. Wynika z nich, że rośnie PKB, a coraz lepsze wyniki odnotowuje się również w takich obszarach jak zatrudnienie, sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl