PAP/Rafał Guz

Premier M. Morawiecki: Wierzymy, że tylko praca na rzecz rodzin pozwoli nam przezwyciężyć wyzwania demograficzne

Wierzymy, że tylko praca na rzecz rodzin pozwoli nam przezwyciężyć wyzwania demograficzne; powołanie pełnomocnika ds. demografii to kolejny krok w kierunku lepszej przyszłości polskich rodzin – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki powołał we wtorek Barbarę Sochę na pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej [zobacz więcej].  Jej zadaniem – jak informowała kancelaria premiera – ma być przygotowanie strategii demograficznej, której celem będzie zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnego modelu rodziny.

Szef rządu do powołania Sochy odniósł się w krótkim materiale wideo opublikowanym na jego oficjalnym koncie na Facebooku.

„Państwo, które dba o przyszłość rodzinę stawia na pierwszym miejscu” – zaznaczył. Przypomniał o programach wprowadzonych przez PiS, w tym „500 plus”, emeryturach dla kobiet, które urodziły minimum czwórkę dzieci czy corocznej wyprawce szkolnej w wysokości 300 zł na każde dziecko.

„Zapewniliśmy polskim rodzinom godne warunki życia, ale to dopiero początek naszej pracy. Dziś musimy zapewnić polskim rodzinom bezpieczną drogę ku przyszłości. Powołanie pełnomocnika ds. demografii to kolejny krok w kierunku lepszej przyszłości dla polskich rodzin” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier zapewnił też, że rząd chce nie tylko kontynuować, ale i rozwijać programy prorodzinne.

„Wierzymy, że tylko praca na rzecz rodzin pozwoli nam przezwyciężyć wyzwania demograficzne, z jakimi mierzą się dziś wszystkie nowoczesne społeczeństwa. Oddajemy sprawy polskich rodzin w najlepsze ręce. W tej kwestii potrzebowaliśmy nie tylko najwyższych kompetencji, ale też niezwykłej wrażliwości. Nie mam wątpliwości, że to właśnie kobieta podoła temu zadaniu, zwłaszcza osoba tej klasy co pani Barbara Socha” – powiedział szef rządu.

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw zadaniem pełnomocnika ds. demografii będzie przygotowanie projektu Strategii Demograficznej. Jej celem jest zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny, wdrażanie postanowień zawartych w przyjętej przez Radę Ministrów Strategii Demograficznej, opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ich wpływu na politykę demograficzną, promowanie i upowszechnianie kultury prorodzinnej oraz inicjowanie i opiniowanie działań mających na celu promocję dobrych praktyk sprzyjających rozwojowi rodziny, w szczególności związanych z godzeniem rodzicielstwa i pracy zawodowej.

Pełnomocnik ma także m.in. przeprowadzać analizę i dokonywać oceny rozwiązań prawnych w zakresie wpływu na dzietność i rozwój rodziny, przeprowadzać analizę rozwiązań stosowanych w innych krajach. Pełnomocnik ma współdziałać z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania mu pomocy.

Barbara Socha – jak poinformował w komunikacie resort rodziny – była wcześniej dyrektorem komunikacji, rzecznikiem prasowym i dyrektorem ds. marketingu przemysłowego w IBM Polska na Europę Środkowo-Wschodnią. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach z zakresu bankowości i polityki gospodarczej oraz Uniwersytetu Warszawskiego – dziennikarskie studia podyplomowe. Od czerwca 2018 r. zajmowała się także m.in. projektami badawczymi i koordynacją kampanii społecznych w Fundacji Mama i Tata, jest prezesem Stowarzyszenia Ruch 4 Marca.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl