PAP/EPA.

W Londynie trwa szczyt NATO

Dwudniowy szczyt NATO w Londynie odbywa się z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. W wydarzeniu bierze udział prezydent Polski Andrzej Duda. Jak mówił, dołączenie naszego kraju do NATO było marzeniem wielu Polaków.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że należymy do NATO. Sojusz Północnoatlantycki to najsilniejszy sojusz na świecie. Możemy powiedzieć, że Europa, a dokładniej arena euroatlantycka, jest jednym z najbardziej pokojowych i najbardziej bezpiecznych miejsc na świecie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

I tak powinno pozostać.

– Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone – oznajmił prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jednym z największych osiągnięć NATO było umocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

– Było to bardzo ważne zarówno dla naszego kraju, jak i krajów bałtyckich, po tym jak doszło do rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku czy Ukrainę w 2014 r. – wskazał Andrzej Duda.

Polski prezydent mówił także o planach i wyzwaniach, które stoją obecnie przed NATO.

– Problemem nie jest tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, obrony Polski i krajów bałtyckich. Problemy pojawiają się także w południowej Europie, problemem jest także zagrożenie terrorystyczne. Rozumiemy to i jesteśmy gotowi o tym dyskutować – powiedział prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do słów przywódcy Turcji Recepa Erdogana, który zamierza uzależnić pomoc dla krajów bałtyckich od uznania tureckiej agresji na Kurdów.

– NATO jest organizacją prawie 30 państw, które mają swoje interesy. To wielkie pole do dyskusji, do negocjacji. Rozmawiałem wczoraj z prezydentem Turcji i mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie – zaakcentował Andrzej Duda.

We wtorek wieczorem prezydent Duda wziął udział w przyjęciu w pałacu Buckingham zorganizowanym przez królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II oraz w spotkaniu z premierem Zjednoczonego Królestwa.

W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej.

Konrad Janik, TV Trwam News

drukuj