fot. PAP/EPA

Rozpoczynają się ćwiczenia Brilliant Jump

Na poligonie w Żaganiu i Świętoszowie rozpoczną się dziś ćwiczenia tzw. szpicy NATO, pod nazwą Brilliant Jump. Weźmie w nich udział ponad 1,5 tys. żołnierzy, przede wszystkim z Hiszpanii. 

Będą to drugie ćwiczenia połączonych sił bardzo wysokiej gotowości, zwanych „szpicą” NATO lub siłami natychmiastowego reagowania. O ich utworzeniu zdecydowano na szczycie NATO w 2014 r.

Głównym celem Brilliant Jump 2016 jest przerzut do Polski żołnierzy i sprzętu komponentu lądowego Sił Natychmiastowego Reagowania. To skomplikowana operacja planistyczna i wymaga wielopoziomowej koordynacji – zwraca uwagę Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa.

– Szpica natowska to element sił zbrojnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego najważniejszym zadaniem jest szybkie reagowanie na sytuacje nadzwyczajne, na sytuacje kryzysowe, na bardzo szybką zmianę wydarzeń na terenie sojuszu, czy zbliżonych do naszych granic. Potrzebujemy więc tutaj zgrania, przećwiczenia różnych scenariuszy, budowania takich zdolności, żeby ta szpica – jako część szybkiego reagowania sojuszu – była zdolna do podjęcia właściwych działań, gdy będzie ona potrzebna – zaznacza Łukasz Kister.

W ćwiczeniach będzie uczestniczyć brygada z Hiszpanii wsparta przez brytyjski batalion i kompanię z Albanii. Przećwiczą one przerzut w odległy rejon Europy z użyciem dróg morskich, powietrznych i lądowych. W wydarzeniu wezmą też udział: Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód ze Szczecina oraz nowopowstała Jednostka Integracji Sił NATO z Bydgoszczy.

Brilliant Jump 2016 jest trzecim z serii czterech ćwiczeń organizowanych w tym roku w Polsce przez Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunssum w Holandii.

Ćwiczenia Brilliant Jump są powiązane z kilkoma innymi zaplanowanymi przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, m.in. z ćwiczeniem Anakonda-16, które będą największymi w Polsce po 1989 r. (weźmie w nich udział ponad 30 tys. żołnierzy).

RIRM/PAP

drukuj