J. Stoltenberg: NATO nie chce nowej zimnej wojny z Rosją

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg złożył dziś deklarację: „NATO nie chce nowej zimnej wojny z Rosją”.

Jens Stoltenberg oświadczył, że Sojusz Północnoatlantycki nie chce nowej zimnej wojny z Rosją mimo zaniepokojenia państw członkowskich rozbudową rosyjskiego potencjału wojskowego w ich sąsiedztwie.

Jesteśmy zaniepokojeni brakiem przejrzystości ze strony Rosji, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe” – powiedział sekretarz generalny NATO w Bukareszcie, występując na zakończenie czterodniowego posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Jens Stoltenberg jednocześnie zaznaczył: „Rosja jest naszym sąsiadem, nie chcemy Rosji izolować, nie chcemy nowej zimnej wojny”. Dodał, że NATO wzmocniło patrole swych myśliwców nad Morzem Czarnym „w odpowiedzi na agresywne działania Rosji na Ukrainie”.

Podobne stanowisko zaprezentował w swym przemówieniu prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Naszym celem jest pokój, a nie wojna” – zapewnił.

NATO uruchomiło w Rumunii nowe niewielkie siły międzynarodowe obejmujące kontyngenty z 10 państw NATO, w tym Włoch i Kanady, jak też z samej Rumunii. Oczekuje się, że te przeznaczone do działań na lądzie, w powietrzu i na morzu siły będą uzupełnieniem około 900 amerykańskich żołnierzy stacjonujących już w różnych miejscach Rumunii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj