fot. arch/Nasz Dziennik

4. Bieg Niezłomnych „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

O godzinie 11.00 rozpoczął się 4. Bieg Niezłomnych „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ochotnicy biegną liczącą 10 km trasą ulicami Sobótki i traktami leśnymi Masywu Ślęży.

Trasa będzie podzielona na 9 równych odcinków, z których każdy zostanie nazwany imieniem Żołnierza Wyklętego. Uczestnicy mają 90 minut na pokonanie odległości.

Równolegle, podobne biegi odbędą się również w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego m.in. w Afganistanie i Iraku. Weźmie w nich udział prawie 1 tys. żołnierzy.

Pomysłodawca wydarzenia Wiesław Drozdowski powiedział, że celem biegu jest przede wszystkim oddanie hołdu żołnierzem antykomunistycznego podziemia.

– Myślę, że pokoleniu okresu drugiej konspiracji, czyli lat 1944-1963, Polacy są wiele winni, a przede wszystkim pamięć o tych, którzy byli po właściwej stronie. Przypominanie o ich czynach, przypominanie ich nazwisk, przypominanie ich gehenny w więzieniach, choćby mokotowskim, jest naszym obowiązkiem. Bieg Niezłomnych pamięci Żołnierzy Wyklętych – można to również traktować, że ci, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu, zarówno jako zawodnicy, jak i uczestnicy, wszystkich gromadzi idea, żeby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, ale z drugiej strony przebiegnięcie tej trasy wymaga również swoistego rodzaju niezłomności, bo nie jest ona łatwa – zaznaczył Wiesław Drozdowski.

Organizatorami wydarzenia są m.in. oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Główny patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj