Prof. G. Ancyparowicz: funkcja ministra finansów pod nadzorem KERM?

Prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej, nie wyklucza, że w przyszłości resortem finansów może kierować jednak minister, pod nadzorem szefa Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Ekspert jako ryzykowne oceniła przekazanie kontroli nad Ministerstwem Finansów szefowi resortu rozwoju.

Mateusz Morawiecki stanął jednocześnie na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Ekonomistka Grażyna Ancyparowicz w Polskim Punkcie Widzenia w TV Trwam zwróciła uwagę, że wicepremier, który jest autorem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, otrzyma teraz środki finansowe na realizację projektów. Z drugiej strony, jak zauważyła, czasem trudno – nawet w przedsiębiorstwie – pogodzić funkcję głównego księgowego z funkcją prezesa.

– Osoba, która będzie realizowała program bardzo daleko idącej zmiany polskiej gospodarki, jednocześnie będzie musiała napotykać na różne problemy, z którymi boryka się zazwyczaj główny księgowy. Miejmy nadzieję, że to rozwiązanie okaże się skuteczne. Jeśli okaże się, że nie jest do końca takie, jak wyobrażała sobie pani premier, to sądzę, że Ministerstwo Finansów nadal istnieje. Tak więc jeżeli się okaże, że będzie potrzeba obsadzenia stanowiska ministra pod nadzorem szefa KERM – tak jak kiedyś było – to sądzę, że i taki wariant jest możliwy – oceniła ekonomistka.

Dotychczas funkcję ministra finansów pełnił Paweł Szałamacha. Na początku tygodnia zwrócił się do premier Beaty Szydło z prośbą o zmianę miejsca zatrudnienia i złożył dymisję. Szefowa rządu powiedziała, że były minister „przejdzie do innych bardzo ważnych zadań”.

RIRM

drukuj