MF: do budżetu może trafić nawet 33 mld zł

Nawet 33 miliardy zł do 2019 roku może trafić do budżetu z uszczelnienia systemu podatkowego – poinformowało Ministerstwo Finansów. Założenie to jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2016-2019, którym w przyszłym tygodniu ma się zająć rząd.

Chodzi m. in. o walkę z patologiami o charakterze przestępczym, polegającymi na oszustwach podatkowych w zakresie podatku VAT. Uszczelnienie systemu ma przynieść także likwidacja agresywnej optymalizacji podatkowej i unikania płacenia daniny w kraju.

Poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że takie działania są konieczne, ponieważ przez ostatnie 8 lat rząd PO-PSL zrobił niewiele, by przeciwdziałać nadużyciom.

Skala strat dla budżetu co roku była gigantyczna. Szacuje się, że w samym podatku VAT to około 40 mld zł, w podatku CIT ponad 40 mld zł i blisko 20 mld zł z tytułu przemytu towarów akcyzowych, hazardu online. To gigantyczne kwoty. Podstawowym problemem była kompletna bezkarność tych firm wyłudzających podatki. Wydaje się, że chyba główne kierunki tej, można powiedzieć, frontalnej wojny z oszustami podatkowymi to nie tylko kwestia VAT-u i CIT-u, ale również rajów podatkowych. Warto byłoby jednak wiedzieć, kto w tej słynnej aferze Panama City ukrywał dochody przed opodatkowaniem w kraju – mówi poseł Janusz Szewczak.

Resort finansów zapowiada także utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej. Jej zadaniem ma być usprawnienie działania istniejących już służb podatkowych.

Ponadto Skarb Państwa zamierza powołać spółkę docelową, która będzie unowocześniała i rozbudowywała system teleinformatyczny Ministerstwa Finansów. Ma to pomóc w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego.

RIRM

drukuj