Podlaskie: Kolejni podejrzani w sprawie oszustw w podatku VAT

Czterem kolejnym osobom podlaski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej postawił zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw w podatku VAT w obrocie towarami sprowadzanymi z Chin. W ocenie śledczych Skarb Państwa stracił na tym prawie 3,5 mln zł.

Jak poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa, to kolejny wątek śledztwa prowadzonego przez jej Podlaski Wydział Zamiejscowy w Białymstoku, dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której zarzuca się, że w latach 2011-2015 na terenie województw mazowieckiego i śląskiego dokonywała oszustw w podatku VAT w związku z obrotem różnymi towarami sprowadzanymi z Chin.

„W oparciu o nierzetelne faktury sprzedaży, wystawiane przez tzw. znikające podmioty, wykazywano rzekome nabycie towarów w kraju, uszczuplając w ten sposób należny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 12 mln zł” – poinformowała prokuratura.

Wcześniej w sprawie, która została wyłączona z większej, prowadzonej kilka lat temu przez Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku, zarzuty postawiono 11 osobom. Teraz na polecenie śledczych funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejne cztery osoby.

Jak wynika z informacji prokuratury, dwie z tych osób miały być wystawcami faktur potwierdzających fikcyjny obrót towarami, a dwie to przedsiębiorcy, wspólnicy spółki ze Śląska, którzy na podstawie takich dokumentów w latach 2013-2015 uszczuplili należności podatkowe Skarbu Państwa o niemal 3,5 mln zł.

Zatrzymani są podejrzani o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonywanie oszustw podatkowych, wystawianie i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT i tzw. pranie brudnych pieniędzy. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane przez sąd na trzy miesiące, wobec czwartej prokuratura zastosowała tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl