fot. KAS

Podlaskie: Próba przemytu nielegalnych imigrantów w ciężarówce ze sklejką

Dziesięcioro obywateli Wietnamu próbowało nielegalnie dostać się do Polski w ciężarówce przewożącej ładunek sklejki. Samochód zatrzymali do kontroli funkcjonariusze KAS w Budzisku (Podlaskie). Imigrantów przekazali Straży Granicznej, a ta – stronie litewskiej.

Wietnamczycy zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. 44-letni polski kierowca ciężarówki został zatrzymany za zorganizowanie nielegalnego przekroczenia granicy; grozi za to do 8 lat więzienia – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Imigranci byli ukryci w polskiej ciężarówce przewożącej sklejkę. Podczas szczegółowej kontroli przeprowadzonej przez KAS okazało się, że w naczepie jest też dziesięć osób o azjatyckich rysach twarzy. W tej sytuacji powiadomiona została Straż Graniczna, która przejęła sprawę. Okazało się, że imigranci to obywatele Wietnamu, kobieta i dziewięciu mężczyzn w wieku 21-41 lat. Nikt z nich nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce.

Dwa miesiące temu funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w Ogrodnikach, również w pobliżu granicy z Litwą, osobowego mercedesa, w którym do Polski wwieziono ośmioro Wietnamczyków, z czego dwie osoby w bagażniku. Litewski kierowca nie chciał się zatrzymać do kontroli, zawrócił i próbował uciekać, po kilku kilometrach porzucił samochód, ale szybko został ujęty. Również ta grupa nielegalnych imigrantów została przekazana stronie litewskiej w ramach readmisji.

Białostocki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej nadzoruje śledztwo SG i CBŚP dotyczące dużej zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej cudzoziemców. Jak informowała prokuratura kilka miesięcy temu, grupa może mieć na koncie przerzut w sumie prawie pół tysiąca osób, przede wszystkim z Azji i Afryki, na czym jej członkowie mieli zarobić 920 tys. euro.

Dotąd w tej sprawie zarzuty usłyszało ponad dwadzieścia osób.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl