Niemieckie służby zaniepokojone napływem niezarejestrowanych uchodźców

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji (AfV) Hans-Georg Maassen wyraził w niedzielę w wywiadzie dla radiostacji Deutschlandfunk zaniepokojenie napływem do Niemiec uchodźców niezarejestrowanych przez władze. „Strumień imigrantów” należy uporządkować – zaznaczył.

Niezarejestrowani uchodźcy są „powodem do niepokoju, ponieważ chcielibyśmy oczywiście wiedzieć, kto przebywa na terenie Niemiec i czy osoba ta może stanowić zagrożenie dla naszego kraju” – powiedział Maassen w rozmowie z Deutschlandfunk.

Szef AfV zaznaczył, że niemieckie służby dysponujące informacjami o islamistach i innych osobach stanowiących potencjalne zagrożenie chciałyby uniemożliwić im wjazd do Niemiec, jednak w przypadku osób niezarejestrowanych nie jest to możliwe.

Maassen ostrzegł, że Państwo Islamskie (IS) i inne organizacje islamskich radykałów planują zamachy w Europie Zachodniej. „Jeżeli nadarzy się taka możliwość, to zrobią to” – ocenił. Niemieckie służby dotychczas nie zdobyły jednak informacji o tym, że wśród uchodźców znajdują się terroryści, jednak „nie można tego całkiem wykluczyć” – zastrzegł.

„Próbujemy uporządkować strumień uchodźców i wtłoczyć go w pewne ramy organizacyjne. Musimy mieć nazwiska i dane. Otrzymujemy je od Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców po zarejestrowaniu się imigrantów i złożeniu wniosku o azyl. Dostajemy też informacje od policji federalnej” – powiedział szef AfV.

Maassen przyznał, że obecnie napływ obcokrajowców odbywa się w sposób chaotyczny.

PAP/RIRM

drukuj