fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Jeśli Europa ma w ogóle przetrwać jako wspólnota, to powinna obalić hegemonię Niemiec

Swoisty sojusz niemiecko-rosyjski nadal obowiązuje ze szkodą dla wszystkich krajów członkowskich. Jeśli Europa ma w ogóle przetrwać jako wspólnota europejska, to powinna natychmiast obalić hegemonię Niemiec w Unii – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę nastąpił rozpad solidarności w Unii Europejskiej.

– Od początku wojny na Ukrainie Unia Europejska przestała być wspólnotą europejską, a stała się antywspólnotą europejską. (…) Swoisty sojusz niemiecko-rosyjski, który został zawarty przy budowie Nord Stream 1 i Nord Stream 2 nadal obowiązuje ze szkodą dla wszystkich krajów członkowskich, zwłaszcza ze szkodą dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym szczególnie ze szkodą dla Polski – zwrócił uwagę dr Bogusław Rogalski.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że unijne sankcje obecnie nie mają żadnych negatywnych skutków dla Władimira Putina. [czytaj więcej]

– Przypomnę: kilka dni temu Komisja Europejska ogłosiła siódmy pakiet sankcji, tyle że są to sankcje bardziej propagandowe niż sankcje, które mogą wpłynąć na losy wojny na Ukrainie, a przede wszystkim nie wpłyną tak naprawdę znacząco na politykę Putina wobec Europy Zachodniej – podkreślił ekspert ds. międzynarodowych.

Zdecydowano się bowiem na objęcie embargiem rosyjskiego złota, w tym biżuterii.

– Jeśli w ten sposób Komisja Europejska będzie podchodziła do sankcji i embarga na Rosję Władimira Putina, to na pewno nie osiągnie się oczekiwanych skutków, bo sankcje mogą być skuteczne i mogą wywrzeć konkretny wpływ pod jednym warunkiem: że będą spójne, jednolite i długotrwałe. Tego w sankcjach unijnych w kolejnym – siódmym – pakiecie brakuje. Za chwilę będziemy mieli ósmy, dziewiąty, dziesiąty być może pakiet, ale z tego nic nie będzie wynikało – zwrócił uwagę gość audycji „Aktualności dnia”.

To nie jedyne bezsensowne i symboliczne sankcje. Rozmówca Radia Maryja przypomniał, że w jednym z pakietów KE zakazała importu rosyjskiego paliwa lotniczego, którego Unia Europejska w ogóle nie zakupywała.

– Chcąc skutecznie oddziaływać na Władimira Putina, chcąc skutecznie studzić jego zapędy na kontynencie Europejskim, Unia powinna przede wszystkim nałożyć sankcje na rosyjskie banki, przez które przepływają środki płatnicze za gaz, a także jeszcze za węgiel. Unia Europejska powinna także nałożyć całkowite embargo na zakup gazu. Tak się nie dzieje – wskazał ekspert ds. międzynarodowych.

Władimir Putin używa bowiem gazu jako broni energetycznej, czyli środka szantażu. Jest on szczególnie skuteczny w wywieraniu wpływu na Niemcy.

– W wojnie sankcyjnej niestety to Władimir Putin wygrywa z Unią Europejską – mówił dr Bogusław Rogalski.

Ponadto Olaf Scholz stwierdził niedawno w artykule dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że „Berlin jest gotowy, by stanąć na czele Unii Europejskiej”. Gość „Aktualności dnia” stwierdził, że wojna służy wzmocnieniu pozycji Niemiec w UE.

– Wbrew temu, co się mówi, działania Władimira Putina wzmacniają pozycję Niemiec jako hegemona na kontynencie europejskim. Proszę zauważyć: gdyby rzeczywiście cała Unia Europejska wprowadziła embargo na rosyjski gaz, wówczas polityka wspólnotowa mogłaby odnieść jakieś korzyści i skutki, ale Rosja kontynuuje dostawy gazu do Niemiec po to właśnie, aby Niemcy ten gaz na zimę miały i aby to do Niemiec, do kanclerza Scholza, ustawiała się kolejka przywódców europejskich z ewentualną prośbą o redystrybucję rosyjskiego gazu. Zatem jeśli Europa ma w ogóle przetrwać jako wspólnota europejska, to powinna natychmiast obalić hegemonię Niemiec w Unii w sensie współpracy z Rosją, bo to szkodzi dzisiaj wszystkim krajom unijnym, ale także szkodzi krajom natowskim – tłumaczył prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że bez zakończenia współpracy niemiecko-rosyjskiej nie da się prowadzić przewidywalnej i skutecznej polityki wobec Władimira Putina.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl