fot. flickr.com

Prezydent Andrzej Duda w Stanach Zjednoczonych

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj oddał hołd ofiarom zamachu na World Trade Center w Nowy Jorku. Dziś m.in. spotka się z Polonią amerykańską oraz sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Zaraz po przylocie do Nowego Jorku Prezydent Andrzej Duda udał się do strefy zero gdzie oddał hołd ofiarom zamachu terrorystycznego na World trade Center.

Dziś prezydent Duda odwiedzi dzielnice Greenpoint, która jest drugim po Chicago największym skupiskiem Polaków w Stanach Zjednoczonych. Prezydent będzie uczestniczyć w Eucharystii w Kościele pw. świętego Stanisława Kostki, a później spotka się z Polonią.

Po południu Andrzej Duda będzie rozmawiać z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem oraz wygłosi przemówienie dotyczące agendy rozwojowej ONZ po 2015 roku.

Jutro natomiast prezydent Polski zabierze głos w Debacie Generalnej 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda wystąpi jako trzeci mówca, bezpośrednio po prezydencie USA Baracku Obamie. Przemówienie prezydenta Polski będzie oparte na dwóch filarach.

– Pokój i prawo. Pokój przez prawo i dzięki prawu. To motyw przewodni naszej kampanii na rzecz członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Chcemy być państwem, które będzie bardzo silnie akcentowało potrzebę przywrócenia ładu międzynarodowego, opartego o przestrzeganie prawa międzynarodowego – powiedział prof. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku będzie rozmawiał m.in. z prezydentami: Chile, Ukrainy, Kazachstanu, Węgier i Senegalu, a także z Królem Jordanii i premierem Nowej Zelandii. Prezydent Polski weźmie także udział w trzech dużych konferencjach wielostronnych, które będą dotyczyć m.in. misji pokojowych, wali z terroryzmem i państwem islamskim. W Nowym Jorku zaplanowane jest także spotkanie grupy Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne w którym wezmą udział przywódcy Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji. Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji i Słowenii.

TV Trwam News

 

drukuj