fot. PAP/Leszek Szymański

B. Święczkowski: śledztwo ws. wyłudzeń VAT w żaden sposób niezwiązane z prezydentem

Śledztwo dotyczące wyłudzeń podatku VAT w żaden sposób nie jest związane z Pałacem Prezydenckim i Panem prezydentem, czy z osobami z Kancelarii Prezydenta – powiedział dziś prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Od marca 2016 r. nowa polska prokuratura koncentruje się na ściganiu przestępczości gospodarczo-finansowej i księgowej” – zaznaczył prokurator krajowy.

Dodał, że śledztwo zostało wszczęte w październiku 2015 r., czyli – jak wskazał – „jeszcze pod rządami Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta”.

Bogdan Święczkowski powiedział, że dotyczy ono działania zorganizowanej grupy przestępczej, która miała doprowadzić do wyłudzenia co najmniej 700 mln zł na szkodę Skarbu Państwa poprzez niezapłacenie podatków.

W czwartek RMF FM podało, że mec. Michał Królikowski – współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, który doradza mu przy przygotowaniu projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym – znalazł się „na celowniku prokuratury”. Według radia, białostocka prokuratura rozpoczęła szczegółowe badanie jego powiązań ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Działania te – jak podaje RMF FM – rozpoczęły się, gdy w mediach pojawiła się informacja, że to prof. Królikowski pomaga prezydentowi w przygotowaniu jego propozycji dot. reformy sądownictwa.

Mec. Królikowski odnosząc się do tych doniesień powiedział, że „nie jestem celem działań prokuratury; chodzi o zdyskredytowanie prezydenta, jako osoby, która przedstawi wiarygodną reformę sądownictwa”.

Bardzo prawdopodobne, że Prokurator Generalny idzie na wojnę z prezydentem” – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj