fot. sxc.hu

PiS planuje dwa centralne rejestry dla ograniczenia wyłudzeń VAT

Prawo i Sprawiedliwość chce utworzyć dwa centralne rejestry: podatników i faktur. Dzięki nim miałoby ograniczyć skalę wyłudzeń podatkowych w Polsce. Służyć temu ma m.in nowa ustawa o VAT.

Według jej założeń ściągalność tego podatku ma się poprawić o 1 proc. PKB w pierwszym roku i przynieść budżetowi dodatkowe kilkanaście miliardów złotych.

Narzędziem do tego będzie m.in. Centralny Rejestr Podatników, w którym znajdą się m.in. informacje o zobowiązaniach podatkowych firm. Ten rejestr może ruszyć już w pierwszym kwartale 2016 r.

Więcej czasu wymaga utworzenie Centralnego Rejestru Faktur – mówi Henryk Kowalczyk, współtwórca programu gospodarczego PiS-u.

– Mam nadzieję, że uda się to przyspieszyć, bo wtedy już naprawdę system będzie szczelny, będzie możliwość kontroli krzyżowych, będzie można wtedy widzieć, że dla jednej firmy jest dochód, dla drugiej koszt i odwrotnie – wtedy będzie można kontrolować, zanim podatek VAT się zwróci. W Polsce zwraca się w tej chwili 80 mld podatku VAT rocznie. Część tych zwrotów oczywiście jest uzasadnionych, natomiast pewnie wiele miliardów z tych zwrotów jest całkowicie nieuzasadnionych – zaznacza Henryk Kowalczyk.

Rejestr Podatników ma dotyczyć wszystkich podatników, zarówno dużych, jak i małych firm. Minister finansów ma dokonywać wpisu do rejestru, ale gdy zaprzestanie się działalności objętej rejestrem, trzeba będzie złożyć wniosek o wykreślenie z CRP.

RIRM

drukuj