Niemcy znów sprzedają broń Izraelowi

Izrael zakupił od Niemiec cztery korwety rakietowe typu Saar 5, które zostaną dostarczone Izraelowi w ciągu dwóch lat – podały media, powołując się na izraelskiego premiera.

O zakupie korwet rakietowych typu Saar 5 poinformował premier Izraela Benjamin Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym podczas ceremonii ukończenia szkolenia przez izraelskich lotników. „Dodaliśmy do naszych sił obronnych ważny element” – oświadczył premier. „W ostatnich dekadach Izrael tworzy swoje najnowocześniejsze w świecie siły obronne, w skład których wchodzą samoloty, okręty podwodne, systemy obrony powietrznej i ataku” – dodał.

Wielozadaniowe okręty rakietowe Saar 5 przystosowane są do działań na wodach przybrzeżnych oraz do zwalczania celów nawodnych i podwodnych, a także – w razie konieczności – lądowych. Zostaną wyprodukowane dla Izraela w Niemczech i zasilą izraelską marynarkę wojenną. Korwety zostaną wykorzystane do zabezpieczenia wież wiertniczych i złóż izraelskiego gazu, ulokowanych w basenie Morza Śródziemnego.

Okręty mają dotrzeć do wybrzeży Izraela w ciągu dwóch lat.

Premier Izraela podziękował kanclerz Niemiec Angeli Merkel za „zaangażowania i ciągłą pomoc, jakiej udziela naszemu (Izraela) bezpieczeństwu”.

Jak pisze fachowy miesięcznik „Israel Defense” wcześniejsze kontrakty zbrojeniowe między Niemcami a Izraelem zostały zamrożone ze względu na nieprzyznanie Izraelowi przez Berlin rabatu w wysokości 300 mln euro na zakup okrętów – w odpowiedzi na impas w negocjacjach izraelsko-palestyńskich.

Zdaniem obserwatorów wznowienie rozmów między Izraelem a rządem Niemiec dotyczących handlu bronią i transakcja w sprawie zakupu okrętów szturmowych Saar 5 jest sygnałem świadczącym o ociepleniu wzajemnych stosunków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl