1/3 przychodni POZ nie podpisała jeszcze nowych kontraktów

Co trzecia przychodnia POZ nie ma jeszcze podpisanego kontraktu na 2015 r. Z informacji ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wynika, że takie kontrakty ma dotąd 60 proc. przychodni POZ, w których pracuje 68 proc. lekarzy.

O godz. 14.00 rozpoczęła się kolejna runda rozmów kierownictwa Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami lekarzy. Rozmowy dotyczą propozycji zmiany finansowania POZ w związku z nowymi zadaniami, jakie mają realizować lekarze rodzinni po wejściu w życie pakietu onkologicznego.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski mówi, że ministerstwo zdrowia przeznaczyło na ten cel za mało pieniędzy.

Jeżeli chodzi o pakiet onkologiczny, uważamy, że jest to projekt przygotowany bardzo chaotycznie i pośpiesznie. Nie przewiduje on pewnych konsekwencji, które mogą się zdarzyć po jego wejściu w życie. Jeżeli tych kilka spraw nie pozostanę w odpowiedni sposób wyjaśnionych, to uważamy, że pakiet ten nie powinien wejść w życie. Uważamy, że dopóki sprawy, które są zaległe i które są teraz bieżące nie zostaną wyjaśnione, to kompromis między nami a ministrem będzie bardzo trudny. Ta presja czasowa i nasza determinacja sprawią, że minister znajdzie albo zaproponuje rozwiązania kompromisowe – mówi Jacek Krajewski.

Od nowego roku resort zdrowia chce zredukować liczbę wskaźników korygujących kwotę, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką.

Jednocześnie wzrosnąć ma stawka podstawowa, zwiększą się jednak obowiązki lekarzy rodzinnych w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl