fot. PAP/Paweł Supernak

Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada

Ministerstwo Zdrowia rozszerza listę leków refundowanych. Od 1 listopada pojawi się na niej 76 nowych produktów.

Rozszerzenie listy obejmuje refundacje leków stosowanych między innymi w leczeniu raka jelita grubego, stwardnienia rozsianego czy choroby Leśniowskiego–Crohna – zapowiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– Te główne rzeczy obejmują raka jelita grubego, gdzie wreszcie mamy w trzeciej i czwartej linii lonsurfem. To są również leki dla stwardnienia rozsianego, gdzie do tej pory część tych pacjentów w ogóle nie miała możliwości leczenia. To są też leki dla chorób takich jak choroba Leśniowskiego – Crohna – wskazał prof. Łukasz Szumowski.

Zmiany objęły także leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.

– To też jest program dla hipercholesterolemii rodzinnej czy też leki dla białaczki limfocytowej – mówił szef resortu zdrowia.

Priorytetem rozszerzenia listy leków refundowanych, zaplanowanego na 1 listopada, są leki na cukrzycę, na którą w Polsce choruje blisko trzy miliony ludzi.

 – Cukrzyca, która w Polsce jest zjawiskiem masowym. Ta choroba dotyka u nas prawie 2,8 miliona ludzi – zaznaczył prezes NFZ Adam Niedzielski.

Od 1 listopada, jak zapowiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, chorzy na cukrzycę będą mogli, przed włączeniem insuliny, korzystać z innych opcji lekowych. Nowa lista leków refundowanych ma zawierać kolejne 76 medykamentów. To bardzo szeroka pomoc – zauważył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

– Ta lista jest bardzo szeroka w poszczególne dziedziny w poszczególnych lekach i nie skupialiśmy się tylko na jednej dziedzinie, ale na bardzo wielu  rzeczach, których brakowało, takich jak lek lukonest dla bardzo niewielkiej grupy osób, ale dla zagrażającego życiu obrzęku naczyniowo-ruchowego – wskazał Maciej Miłkowski.

Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków wydał w pierwszym półroczu tego roku ponad 13,2 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl