fot. pixabay.com

Min. Zdrowia planuje przemodelować system szpitali jednoimiennych

Ministerstwo Zdrowia planuje przemodelować system szpitali jednoimiennych. Chodzi m.in. o skonsolidowanie w nich wysokospecjalistycznego leczenia, przy jednoczesnym zachowaniu potencjału na ewentualną drugą falę zakażeń koronawirusem.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przestawił posłom informacje na temat sytuacji szpitali jednoimiennych. Wiceszef resortu na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia powiedział, że w większości placówki są już zobowiązane do leczenia innych pacjentów. Stopniowe wygaszanie szpitali jednoimiennych rozpoczęło się 1 czerwca.

Wykorzystanie tych szpitali jednoimiennych, na całe szczęście, jak pokazują statystyki to jest ok. 1/4. Dlatego w tej chwili prowadzimy analizę i rzeczywiście chcemy, aby ewentualną drugą falę, która się pojawi na jesieni, tymi szpitalami jednoimiennymi, ale w nieco w zmodyfikowanej formie, zaspokoić potrzeby pacjentów z ewentualnym koronawirusem. Widzimy, że nie wszystkie szpitale jednoimienne mają wykorzystaną bazę, jeżeli chodzi o leczenie specjalistyczne, dlatego chcemy pewne dziedziny z tych szpitali skonsolidować w jednym miejscu, żeby szpital jednoimienny np. jeżeli chodzi o kardiologię mógł obsłużyć dwa lub trzy województwa. Myślę, że to także zmniejszy ilość wydawanych środków – podkreślał Waldemar Kraska.

W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 736 osób. Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 28 tys. 492 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 264 nowych zakażeniach. Zmarło 6 kolejnych osób. Najwięcej przypadków wykryto na Śląsku, tj. 90.

RIRM

drukuj