fot. PAP/EPA

Zadłużenia szpitali w Polsce – najwyższe w historii

Coraz gorsza sytuacja ochrony zdrowia w Polsce. Zadłużenia szpitali są obecnie najwyższe w historii – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Solidarności służby zdrowia.

Zadłużenie szpitali wynosi obecnie ponad 11 mld zł i cały czas rośnie. Wiele szpitali w Polsce w związku z brakami finansowymi, ograniczyło planowane przyjęcia pacjentów. Niektóre lecznice przyjmują pacjentów jedynie w pilnych przypadkach.

– Niestety krótka „kołdra finansowa” powoduje, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera umowy na tyle, na ile ma środków. Nie dziwi mnie to, że szpitale nie przyjmują pacjentów, ponieważ po prostu dla nich oznacza to w sposób oczywisty – zadłużanie się. Przy tej polityce, którą wprowadził rząd PO, szpital przestaje kierować się swoją misją, takie rygory nałożyła na niego ustawa o działalności leczniczej. Szpitale muszą po prostu liczyć finanse – powiedziała Maria Ochman.

Przewodnicząca Solidarności Służby Zdrowia dodała, że zadłużenie szpitali osiągnęło w Polsce niespotykany wcześniej pułap.

– Od czasu, kiedy rozpoczęto liczenie długów jest ono najwyższe w historii. Rzeczywiście jest w tym całkowita zasługa pięciu lat rządzącej koalicji. Dziś wiemy, że jeśli tu nie nastąpi szybkie działanie, to w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z niespotykanym chaosem. Musimy pamiętać, że szpital który będzie miał wynik finansowy ujemny, samorząd, który tego wyniku finansowego nie pokryje musi go przekształcić w spółkę. Jeśli on go przekształca, on musi po prostu zmienić jego formułę działania, a tę formułę działania najczęściej zmienia się poprzez  wprowadzenie ograniczeń w tych procedurach, które są wyjątkowo kosztochłonne, ale także są wyjątkowo źle doceniane – powiedziała przewodnicząca Solidarności Służby Zdrowia.

 

Wypowiedź Marii Ochman:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj