fot. swietokrzyska.policja.gov.pl

Ministerstwo Zdrowia zwiększy kary za dopalacze

Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzyć kary za zakazane substancje psychoaktywne. Od 3 do nawet 12 lat więzienia może grozić za dopalacze – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Surowe kary czekają nie tylko dystrybutorów, ale także posiadaczy, bo pod tym względem nielegalne środki zostaną zrównane z narkotykami. Za samo posiadanie dopalaczy w najlepszym przypadku ma grozić grzywna. Gdy będą to znaczne ilości substancji – kara ma sięgać do 3 lat. Za sprzedaż zakazanych substancji psychoaktywnych grozić ma do 12 lat więzienia.

Nowe przepisy przewidują też pomoc uzależnionym od dopalaczy. Ma powstać również specjalny rejestr zatruć i zgonów przez te środki. Na jego podstawie Główny Inspektorat Sanitarny ma przygotowywać raporty zgłoszeń z całego kraju.

To potrzebne rozwiązania i mocne wsparcie w walce z plagą dopalaczy – podkreśliła poseł Joanna Kopcińska, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

– Niestety, dopalacze z racji niewysokiej ceny są łatwo dostępne głównie dla młodych ludzi. Czynią niebywałe spustoszenie w organizmie. Zaostrzenie walki, większe kary, wszystkie metody, które mogą pomóc w ograniczeniu dostępu osób – zwłaszcza młodych – do tych środków są słuszne i właściwe. To trochę przypomina niestety „walkę z wiatrakami”, bo są ci, którzy bogacą się na produkcji, handlu środkami, które nie tylko rujnują życie, ale często odbierają zdrowie. To jest bardzo trudne. Natomiast wspólne działanie i wysokie kary mogą trochę zniechęcić czy przestraszyć – zaznaczyła poseł.

W Polsce działa około 100 sklepów z dopalaczami, co daje nam jedno z czołowych miejsc w Europie.

Dziś, za handel dopalaczami grożą jedynie kary finansowe. A z rachunku na blisko 65 mln zł wystawionego sprzedawcom prze Państwową Inspekcję Sanitarną w latach 2010-2016. udało się wyegzekwować zaledwie 1 mln 800 tys.

Tylko w tym roku dopalaczami zatruło się kilka tysięcy osób, a 10 zmarło.

RIRM/TV Trwam News

drukuj