fot. PAP/Tytus Żmijewski

Rzecznik Min. Zdrowia: Apeluję o przestrzeganie obecnych rygorów sanitarnych

Apeluję, abyśmy przestrzegali pozostawionych rygorów sanitarnych; jeżeli mamy mieć obłożenie hoteli do 50 proc., to szanujmy to – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ na konferencji prasowej przypomniał, że stopniowo otwierane są kolejne działy gospodarki. Od soboty hotele ponownie mogą przyjmować gości, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi.

Wojciech Andrusiewicz zaapelował o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

„Proszę i apeluję abyśmy tych pozostawionych rygorów przestrzegali, abyśmy korzystali z tych udostępnianych w każdym kolejnym tygodniu miejsc, tak jak teraz z hoteli, z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Byśmy przestrzegali rygorów sanitarnych. Jeżeli mamy mieć obłożenie hoteli do 50 proc. to szanujmy to obłożenie to 50 proc.” – mówił rzecznik.

Zwrócił uwagę, że w najbliższy weekend działalność będą mogły wznowić restauracje i kawiarnie w ogródkach zewnętrznych.

„I tu też cały czas gorący apel – jeżeli już będziemy mogli w tych ogródkach przesiadywać, to zachowajmy dystans, bo to nas chroni przed możliwością zakażania” – podkreślił.

„Musimy się wzajemnie chronić i utrzymywać ten reżim sanitarny, który jeszcze będzie nas cały czas obowiązywał” – dodał rzecznik resortu zdrowia.

Według zapowiedzi rządu od 15 maja (warunkowo, przy wskaźniku zakażeń poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców) znoszony będzie także obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek ich noszenia w budynkach pozostaje.

Otwierane zostaną teatry i kina (z limitem 50 proc. obłożenia), dozwolona będzie organizacja imprez okolicznościowych z limitem do 25 osób. Ponadto obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów (z limitem 25 proc. obłożenia). Powróci też nauka w formie hybrydowej dla klas IV-VIII szkół podstawowych i średnich.

Od 29 maja restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości również wewnątrz (z limitem 50 proc. osób i dystansem między stolikami), wróci możliwość organizacji imprez okolicznościowych, komunii i wesel (z limitem 50 osób), wznowić działalność będą mogły kluby fitness i siłownie (z limitem jednej osoby na 15 mkw). Ponadto kina i teatry oraz obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów z limitem 50 proc. obłożenia, a szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą działać stacjonarnie.

PAP

drukuj