Radio Maryja wychowawcą narodu

Ponad dwie dekady posługi tej rozgłośni to swego rodzaju egzamin z dojrzałości naszego katolicyzmu – powiedział ks. bp Antonii Pacyfik Dydycz – pasterz kościoła Drohiczyńskiego. Dzięki pracy Radia Maryja naród zdrowieje – dodał ks. bp Edward Frankowski, biskup senior diecezji sandomierskiej.

Radio Maryja świętuje 21 rocznicę powstania. Główne obchody odbyły się w kościele św. Józefa – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

Uroczystości rocznicowe odbędą się także w Bydgoszczy, w samo święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia o godzinie 17:00, w kościele Matki Bożej Fatimskiej. Tego samego dnia w 1991 roku Radio Maryja zaczęło nadawać swój pierwszy  program.

Radio Maryja to kwestia prawdy w naszym życiu – mówił ks. bp Antonii Pacyfik Dydycz.

Sprawa Radia Maryja to jest też kwestia prawdy w naszym życiu. Po tych latach  kiedy oficjalnie kłamstwo było usankcjonowane nad ustawodawstwem, było wymuszone nie przyjdzie tak łatwo coś nowego tym bardziej, że potomkowie, ci wszyscy, którzy wpływali wtedy na te zachowania  pozostali, nie ponieśli żadnych konsekwencji. Oni co więcej przyjęli media państwowe dawne i praktycznie od strony relacji człowieka do prawdy nie wiele się zmieniło, stąd też pojawienie się Radia Maryja czy kolejno TV Trwam wpłynęło na to, że ludzie zobaczyli nową rzeczywistość, którą nosili w swoim umyśle prawdopodobnie w swoich pragnieniach i dążeniach – mówił ks. bp Antonii Pacyfik Dydycz.

Radio Maryja i TV Trwam wychowują nasz naród – mówi ks. bp Edward Frankowski.

Widzimy ten atak, taki potworny atak na Radio Maryja i na TV Trwam, ale  też na całe to środowisko. Obserwujemy jakąś próbę ośmieszania, szydzenia, lekceważenia, ale to tylko świadczy o tym że się po prostu boją. Kto się może bać?  Boją się Ci co mówią kłamstwa co chcą, aby te kłamstwa się przyjęły a dzięki działalności Radia Maryja te kłamstwa się nie przyjmują, naród zdrowieje przez to i czuje się w prawdzie, czuje się wolny  i czuje się coraz bardziej dojrzały odpowiedzialny i dzięki temu to Radio Maryja i  TV Trwam wychowują nasz naród, tych którzy korzystają to są już inni ludziedodał ks. bp Edward Frankowski.

Radio Maryja to jest wielkie dobro, które otrzymaliśmy od Pana Boga, przez posługę ludzi – powiedział ks. bp Stefan Regmunt, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ks. biskup powiedział również, że był świadkiem, jak ludzie przekonywali się do Radia Maryja – niejako duchowo się od niego uzależniali; razem z radiem rozpoczynali dzień i razem z nim go kończyli. Powodem tego, jak wyjaśnił ks. bp, są treści, jakie płyną na falach Radia Maryja, czyli dobra informacja, ale i formacja, która pobudza do pozytywnych aktywności.

To co słyszą słuchacze w Radiu Maryja pobudza do tego, aby być przy chorych i być przy młodzieży oraz pielęgnować tradycję („A to Polska właśnie” i jednocześnie rekolekcje, modlitwa i „Rozmowy niedokończone”). Tych tematów, które się pojawiają w radiu nie spotkalibyśmy w prasie świeckiej. Ludzie otwierają oczy, że są to tak złożone problemy i dlatego też Radio Maryja i Telewizja Trwam – to jest wielkie dobro, które otrzymaliśmy od Pana Boga przez posługę ludzi – zaznaczył ks. biskup.

O Radiu Maryja jako o wielkim darze Bożym dla kościoła mówił także ks. bp Jan Styrna, biskup diecezji elbląskiej.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że Radio Maryja nieustannie się rozwija. Kiedy wspominam jego początki, to zakres zainteresowań, możliwości przekazu, doskonałość tego przekazu, wciąż są jakimś wyraźnym znakiem rozwoju, postępu. Powiem krótko, ja widzę całą działalność Radia Maryja jako wielki dar Boży dla Kościoła, zwłaszcza Kościoła Świętego w Polsce. Dla nas duszpasterzy jest to jakieś bardzo ważne, bardzo cenne uczestnictwo w ewangelizacji, w pełnieniu tego posłannictwa, które powierza nam wszystkim ochrzczonym, należącym do niego, Pan nasz – Jezus Chrystus – wyjaśnił ks. bp Jan Styrna.

Z kolei ks. bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej zaznaczył, że nie ma drugiego ośrodka medialnego, który miałby takie zaplecze społeczne jak Radio Maryja.

Nie ma drugiego ośrodka, który tworzyłby takie wydarzenia społeczne. Mam tu na myśli  pielgrzymki, spotkania; już nie mówię o tym wydarzeniu jednym czy drugim czy właściwie wielokrotnym, które zostało sprowokowane oporem władz przy przydzielaniu miejsca na multipleksie cyfrowym i to oznacza, że rozwój ośrodka medialnego sięga na najrozmaitsze poziomy – powiedział ksiądz biskup.

Radio Maryja w przeciwieństwie do wielu mediów nie przedstawia naiwnie spraw europejskich – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

To jest w zasadzie jedyne radio w Polsce, które tak naprawdę interesuje się tym, co dotyczy polskich spraw w Unii Europejskiej, które o sprawach UE nie mówi z takim entuzjazmem, jaki słyszymy z innych mediów. Nie przedstawiają sprawy europejskie w sposób bardzo często naiwny tak jak robią to inne media. Radio Maryja zadaje trudne pytania, ale też przedstawia sprawy europejskie takimi, jakimi one są. Mówi prawdę o polskim miejscu w UE i o tym jak trzeba walczyć o nasze polskie sprawy – zaakcentował poseł do Parlamentu Europejskiego.

Tymczasem Michał Zaleski – prezydent Torunia, cieszy się z tego, że właśnie Gród Kopernika utożsamiany jest z działalnością Radia Maryja.

Myślę, że dzięki temu, iż Radio Maryja dociera do Polonii rozsianej po całym świecie, także bliski tej Polonii jest nasz Gród Kopernika, a więc miasto Toruń. Oczywiście cała ojczyzna, cała Polska w pierwszej kolejności. Natomiast cieszymy się z tego, że Toruń jest utożsamiany z głosem Radia Maryja i obecnością wśród Polonii na całym świecie – mówił prezydent Torunia.

Poseł Antonii Macierewicz, podkreśla natomiast, że ta katolicka rozgłośnia jest wyjątkową przestrzenią.

Radio Maryja jest przestrzenią wolności, tradycji i wiary. Rzeczywistą przestrzenią taką, którą kiedyś w latach okupacji komunistycznej był Kościół w ogóle, a dom w szczególności; później solidarność, a dzisiaj Radio Maryja, dzisiaj Telewizja Trwam, dzisiaj Wyższa Szkoła, dzisiaj wszystkie dzieła, które powstały z Radia Maryja. To jest odbudowująca się, powstająca na nowo z kolan, podnosząca głowę i duszę Polska – zaznaczył poseł.

Tymczasem senator Waldemar Kraska mówi, że bez Radia Maryja oblicze Ojczyzny byłoby inne niż teraz.

Ja sobie nie wyobrażam co by to było, jakby tego Radia nie było i  TV Trwam. Dlatego dwadzieścia jeden lat to jest już taki okres dojrzały, kiedy należy myśleć poważnie o przyszłości. Myślę, że wejście na multipleks będzie „kropką nad i” dla działalności Radia Maryja i TV Trwam. Bez Radia Maryja, bez prawdy, która się w tym Radiu pojawia i bez modlitwy, myślę, że Polska i oblicze naszego kraju byłoby zupełnie inne, niż w tej chwili – podsumował senator.

 

Mówił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź ks. bp Edwarda Frankowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl