fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny

Ograniczamy dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania – powiedział dziś rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

W opublikowanym dziś obwieszczeniu resortu podano, że od 10 grudnia ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Wskazano też, że Viregyt-K, może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją: choroba i zespół Parkinsona oraz dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.

Rzecznik resortu pytany o uzasadnienie tych działań, wyjaśnił, że chodzi o ograniczenie dostępności amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania.

„Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi” – dodał.

PAP

drukuj