fot. flickr.com

MZ zapowiada utworzenie nowych uzdrowisk

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe obszary ochrony uzdrowiskowej, a także – w przyszłości – powstanie uzdrowisk. W resorcie trwają prace nad rozporządzeniami, nadającymi miano takich obszarów terenom w gminach Czarny Dunajec, Miłomłyn oraz Lidzbark Warmiński. Będą one mogły ubiegać się później o status uzdrowiska.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł swoją decyzję uzasadnia występującym tam klimatem o właściwościach leczniczych oraz naturalnymi surowcami.

Poseł Anna Czech z sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że to dobra wiadomość dla polskich pacjentów.

– Jesteśmy społeczeństwem, które starzeje się. Potrzeba nowej oferty, szczególnie, jeśli chodzi o reumatologię, ortopedię i inne schorzenia. Dlatego jeśli gminy podejmują takie wyzwania, aby spełnić te wymagania – nie są one małe (dobre powietrze, dobry klimat i różne inne zaostrzone rygory) – i uzyskać szanse na obszar ochrony uzdrowiskowej. To znaczy, że myślą o tych pacjentach, niekoniecznie też tylko przez pryzmat pieniędzy, ale poprzez tworzenie dla nich docelowo podmiotów leczniczych, gdzie być może w przyszłości w uzdrowisku będą mogli się starać o powrót do zdrowia – podkreśla Anna Czech.

Na terenie Czarnego Dunajca prowadzone miałoby być leczenie uzdrowiskowe chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych oraz chorób kobiecych. W Miłomłynie pacjenci mogliby korzystać z warunków sprzyjających leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Z kolei na obszarze Lidzbarka Warmińskiego, leczenie miałoby dotyczyć m.in. dolegliwości sercowych oraz nadciśnienia.

RIRM

drukuj