Dr G. Piątkowski: Polska dyplomacja w kwestii art. 7 podjęła dobrą ofensywę

Polska dyplomacja w kwestii art. 7 podjęła dobrą ofensywę – powiedział politolog dr Grzegorz Piątkowski. Ekspert zauważył, że polskie władze zdołały przekonać dużo środowisk w UE, iż jest to zupełnie niepotrzebna procedura.

Na posiedzeniu unijnej Rady ds. Ogólnych odbędzie się wysłuchanie Polski. Taka sytuacja będzie miała miejsce po raz pierwszy. To kolejny krok w prowadzonej wobec naszego kraju procedurze w ramach art. 7. Sprawa dzieli także samą Komisję Europejską. Cześć członków Komisji nie uznaje argumentów polskiego rządu i krytycznie ocenia reformę wymiaru sprawiedliwości.

Dr Grzegorz Piątkowski zwraca uwagę, że jeśli KE chciałaby postawić zarzuty Polsce, to jednocześnie musiałaby to zrobić także wobec innych unijnych państw.

– Myślę, że Polsce art. 7 nie grozi, ponieważ jest to rzeczywiście straszak Unii Europejskiej, ale też jeśli byśmy chcieli przyjąć takie stanowisko, że UE byłaby w stanie go rzeczywiście zastosować, to musielibyśmy do większości państw tego typu rzecz zastosować, ponieważ nie tylko do Polski KE może mieć zarzuty. Francja np. wielokrotnie przekracza zapisy dotyczące strefy euro i deficytu, podobnie Niemcy. Podobnie wiele innych państw ma za uszami dużo więcej niż Polska, zważywszy jeszcze na to, że w większości tych przypadków zarzuty KE akurat w stosunku do Polski są zupełnie chybione – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski.  

Dzisiejsze wysłuchanie poprzedza ewentualne głosowanie w Radzie UE, które miałoby stwierdzić, czy Polska naruszyła praworządność poprzez ustawy sądowe.

RIRM

drukuj