fot. flickr.com

Polska w czołowej „25” najbardziej rozwiniętych gospodarek świata

Od dziś Polska oficjalnie dołączyła do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. O przekwalifikowaniu naszego kraju z grupy państw rozwijających się do rozwiniętych zdecydowała w ubiegłym roku agencja indeksowa FTSE Russell.

Zdaniem analityków rynkowych, awans Polski powinien ściągnąć do nas nowych inwestorów z większym kapitałem.

To upewni między innymi amerykańskich inwestorów, że u nas opłaca się inwestować – wskazał ekonomista dr Grzegorz Piątkowski.

– Duzi inwestorzy zawsze patrzą na stabilność i generalną pozycję danego państwa, jeśli chcą zainwestować jakieś pieniądze, a to pociąga za sobą pozytywne kwestie jeśli chodzi o rynek pracy i wysokość zarobków. Również ciekawe miejsca pracy dotyczące wysokich technologii, a o to – jako Polska – powinniśmy walczyć. Oczywiście, wejście do grona takich państw będzie zdecydowanie pomagało, bo inwestorzy będą mieli pewność, że u nas opłaca się inwestować – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Na liście krajów najbardziej rozwiniętych są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone.

Nasz kraj jest pierwszy od ponad dekady, który awansował w indeksie FTSE Russell do grona rynków rozwiniętych. Agencja należy do jednej z największych na świecie londyńskich giełd papierów wartościowych. Polska zaczyna od 23 pozycji.

RIRM

drukuj