[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Wypowiedzi R. Biedronia są utartymi frazesami

Wiosna Roberta Biedronia odpowiada na deficyt istniejący w dotychczasowych polskich partiach lewicowych. Oczywiście nie mówi on niczego nowego, bo są to utarte frazesy, które od ponad stu lat lewica zawsze starała się promować podkreślił na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” dr Grzegorz Piątkowski, politolog.

Za niespełna cztery miesiące zostaną przeprowadzone wybory do Parlamentu Europejskiego. Niedługo później – do Sejmu i Senatu. W ostatnim czasie natomiast krajowa scena polityczna obfitowała w wiele wydarzeń, które wywołały fale dyskusji i komentarzy. Mowa choćby o porozumieniu partii Wolność Janusza Korwina-Mikkego z Ruchem Narodowym Roberta Winnickiego, czy też o powstaniu nowej partii Wiosna, na czele której stanął Robert Biedroń – były prezydent Słupska.

Przede wszystkim należy zauważyć, że te zmiany na polskiej scenie politycznej wpisują się w ogólnoświatowy trend. Widzimy na przykładzie Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, Włoch czy Niemiec, że idzie taka pewnego rodzaju zmiana pokoleniowa. Może jest to również zmiana związana z wyzwaniami globalizacji – mówił w „Aktualnościach dnia” dr Grzegorz Piątkowski.

W Polsce oczywiście mamy dzisiaj bardzo mocno osadzoną koalicję rządzącą. Te zmiany są odpowiedzią właśnie na działania koalicji rządzącej, czyli Prawa i SprawiedliwościZjednoczonej Prawicy. […] Wiosna Roberta Biedronia odpowiada na deficyt istniejący w dotychczasowych polskich partiach lewicowych. Oczywiście nie mówi on niczego nowego, bo są to utarte frazesy, które od ponad stu lat lewica zawsze starała się promować – dodał ekspert.

Jak stwierdził gość Radia Maryja, po stronie Platformy Obywatelskiej również widać pewne ruchy zjednoczeniowe, natomiast wciąż są one odpowiedzią na działania Zjednoczonej Prawicy.

Nie ma na całej scenie opozycyjnej właściwie żadnej świeżości. Wydawałoby się, że pojawienie się Wiosny może takiej świeżości nadać, ale tak nie jest. Robert Biedroń mówi o kwestiach, które były podnoszone przez dziesięciolecia i nigdy nie znajdowały odbicia w polskim społeczeństwie – zauważył rozmówca.

Mamy też bardzo egzotyczną koalicję zresztą jak wszystkie, w których uczestniczył Janusz KorwinMikke czyli próbę zjednoczenia kilku środowisk pod jego skrzydłami. Przez trzydzieści lat polskiej historii zwykle okazywało się natomiast, że jest ona nieskuteczna i Janusz KorwinMikke nie jest jednak w stanie przekonać społeczeństwa do tego, że jego postulaty są właściwe i że głos na niego oddany, nie będzie głosem straconym – akcentował politolog.

Całą rozmowę z dr. Grzegorzem Piątkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj