[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Postępuje powolna zgoda USA na niekorzystną politykę dla Polski

Sprawy dotyczące Nord Stream 2 będą w pewnym stopniu oddziaływać na relacje Polski i USA, natomiast cała masa pozostałych kwestii pozostaje na pozytywnym poziomie – powiedział dr Grzegorz Piątkowski, politolog, prawnik, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

16 czerwca br. w Genewie odbyło się spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Według opinii ekspertów i komentatorów Władimir Putin oraz Joe Biden nie poruszyli jednak wielu istotnych dla Europy kwestii, np. ograniczenia wojsk amerykańskich we Wschodniej Europie oraz bezpieczeństwa energetycznego.

– Spotkanie prezydentów nie było przełomowe. Nie zostały omówione sprawy dotyczące gazociągu, czyli bezpieczeństwa energetycznego, które dotyczą Polski. Jest to dla nas i dla naszego rządu kluczowym elementem, a nic w tej kwestii nie zostało zadeklarowane. Postępuje powolna zgoda USA na niekorzystną politykę dla Polski – ocenił politolog.

Gość audycji wskazał na dwie przyczyny zmiany działań Stanów Zjednoczonych wobec Rosji. Pierwsza to dążenie do poprawy relacji z Władimirem Putinem, a druga to ukierunkowanie swojej polityki na Niemcy tak, by poprawić z nimi swoje stosunki.

– Radosław Sikorski w ciekawy sposób zauważył, że Europa albo może być zjednoczona i występować w stosunku do USA jako jeden silny podmiot, albo Stany Zjednoczone będą prowadziły politykę wobec najsilniejszych państw europejskich, np. Niemiec. Radosław Sikorski powiedział, że jest tylko jedna droga dla nas, czyli jedność w Europie. Ja widzę jeszcze inną drogę, mianowicie, że Polska stanie się na tyle silnym państwem, że będzie równorzędnym podmiotem do rozmów dla Stanów Zjednoczonych – poinformował dr Grzegorz Piątkowski.

Zdaniem eksperta Polska ma szansę stać się godnym partnerem do rozmów dla USA, ponieważ „leży na szlaku z Chin do Europy”.

– Bez nas transport lądowy z Chin do Europy nie ma szans osiągnąć swojego celu, a jest to jeszcze poważniejszym elementem gry geopolitycznej tzn. przesunięcia ciężaru w stronę Azji. Chinom zdecydowanie wygodniej będzie utworzyć sieć mocarstwa lądowego. Wiele aspektów wskazuje na to, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski jest wzmocnienie wewnętrzne na tyle, by stać się poważnym graczem na skalę światową – wyjaśnił politolog.

Prawnik wyjaśnił również, że zmiana polityki Stanów Zjednoczonych wobec Polski wynika z chęci zerwania przez Joe Bidena z ustaleniami byłego prezydenta Donalda Trumpa. USA są w trudnej sytuacji wewnętrznego rozdarcia politycznego między Republikanami a Demokratami. Elektorat Joe Bidena naciska na prezydenta, by zerwał on z polityką Donalda Trumpa.

– Stany Zjednoczone są dziś w trudnej sytuacji (…). Panuje również rozdarcie wśród Demokratów. Dlatego wypadkową interesów wewnętrznych Stanów Zjednoczonych jest aspekt geopolityczny – dodał ekspert.

Dr Grzegorz Piątkowski ocenił, że mimo wszystko relacje Polski i Stanów Zjednoczonych cały czas pozostają na bardzo dobrym poziomie.

– Tutaj nie można mówić o jakimś radykalnym tąpnięciu. Sprawy dotyczące Nord Stream 2 będą w pewnym stopniu oddziaływać na relacje Polski i USA, natomiast cała masa pozostałych kwestii pozostaje na pozytywnym poziomie (…). Polska musi wzmocnić się wewnętrznie, by móc prowadzić politykę interesów, a nie politykę przyjaźni – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z politologiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj