fot. pixabay.com

Dr G. Piątkowski: Podwyżka stóp procentowych nie wpłynie znacząco na obniżenie inflacji

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o podniesieniu wszystkich stóp procentowych o jeden punkt procentowy. To najwyższy poziom od dekady i więcej niż wskazywały wcześniejsze szacunki analityków. Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, ocenia, że podwyżka stóp procentowych nie wpłynie znacząco na obniżenie inflacji.

Rada Polityki Pieniężnej wskazała, że podwyżka wpłynie na zmniejszenie ryzyka kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP i pomoże w ograniczeniu oczekiwań inflacyjnych. [czytaj więcej]

W ocenie dr. Grzegorza Piątkowskiego potrzebne jest uproszczenie przepisów regulujących działalność podmiotów gospodarczych.

– Inflacja w większości jest dzisiaj zewnętrzna i nie jest związana z manipulacjami. (…) Gdybyśmy chcieli zatrzymać inflację, trzeba byłoby w radykalny sposób zdjąć nadzór administracyjny państwa nad biznesem, działalnością gospodarczą. Obecnie jest to jedyny możliwy sposób manipulacji stopami procentowymi – zaznacza dr Grzegorz Piątkowski.

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się, że cykl podwyżek stóp procentowych zakończy się w lipcu 2022 roku. Szacują, że pierwszych obniżek można spodziewać się pod koniec 2023 roku.

RIRM

drukuj