[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Dzisiaj stopy procentowe trzeba podnieść, ale gdyby o sprawie pomyślano 6-7 miesięcy temu, okazałoby się, iż inflacja mogłaby być zdecydowanie niższa

Były możliwości zapobiegania inflacji, natomiast nie zostały one wykorzystane. Pozostał więc do użycia ratunkowy model, czyli podwyżka stóp procentowych. Dzisiaj stopy procentowe trzeba podnieść, ale gdyby o sprawie pomyślano 6-7 miesięcy temu, okazałoby się, iż inflacja mogłaby być zdecydowanie niższa. Moglibyśmy pozbyć się wówczas tych czynników proinflacyjnych, na które wpływ mają rządzący, chociażby poprzez modyfikację systemu podatkowego – mówił dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Niemalże cały świat mierzy się z rosnącą inflacją. Dr Grzegorz Piątkowski przedstawił przyczyny tego zjawiska.

– Jedną z kwestii są przyczyny zewnętrzne polegające na załamaniu łańcucha dostaw i nadwyżce cen energii. Mamy także przyczynę zewnętrzną, która jest reakcją na mechanizmy pomocy dotyczącej sytuacji pandemicznej. Mowa o wpompowaniu dużej ilości pieniądza w obieg, który nie znajdował pokrycia w gospodarce i był to tzw. pusty pieniądz. Tego typu działania zawsze powodują inflację. Tu mieliśmy wyjątkową konieczność, jaką było ratowanie gospodarki i do pewnego stopnia było to uzasadnione. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy przypadkiem nie stworzono zbyt dużo pustego pieniądza – mówił ekonomista.

– Inflacja jest pewnym uśrednieniem. Pewne dobra mogą stać się radykalnie droższe, a inne mogą zdrożeć w mniejszym stopniu. Bieżący problem dotyczy zwłaszcza biedniejszej części społeczeństwa, ponieważ wzrastają ceny energii oraz podstawowych produktów żywnościowych – dodał.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe.

– Podwyżka stóp procentowych jest jednym z mechanizmów, które włączono dopiero wtedy, gdy inflacja już wystąpiła. Były możliwości zapobiegania inflacji, natomiast nie zostały one wykorzystane. Pozostał więc do użycia ratunkowy model, czyli podwyżka stóp procentowych. Dzisiaj stopy procentowe trzeba podnieść, ale gdyby o sprawie pomyślano 6-7 miesięcy temu, okazałoby się, iż inflacja mogłaby być zdecydowanie niższa. Moglibyśmy pozbyć się wówczas tych czynników proinflacyjnych, na które wpływ mają rządzący, chociażby poprzez modyfikację systemu podatkowego – powiedział gość Radia Maryja.

Inflacja szczególnie dotknie polskich emerytów i rencistów.

– W przypadku emerytów i rencistów problem jest niewspółmiernie większy. Zwykle jest to grupa mniej zamożna, zatem większość emerytów jest bardzo wrażliwa na kwestie cen podstawowych dóbr codziennego użytku. Inflacja cen tych produktów jest większa niż średnia inflacja, która jest podawana w ujęciu całej polskiej gospodarki. Waloryzacje rent i emerytur mogą okazać się zbyt małe, nawet jeśli byłyby na poziomie nieco wyższym od poziomu inflacji – wskazał ekonomista.

Polscy przedsiębiorcy także odczują negatywne skutki galopującej inflacji.

– Inflacja powoduje, że pewność przyszłości staje się dla przedsiębiorcy znacznie niższa. Inflacja to także konieczność przekazania większej puli pieniędzy na płace, co po stronie pracownika jest pozytywem, ale po stronie przedsiębiorcy jest kosztem (…). Z perspektywy przedsiębiorców istotne jest to, aby uprościć system podatkowy. Niestety analizy pokazują, że mamy jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Europie. Nie chodzi nawet o wysokość podatków, ale o komplikacje prawne i legislacyjne systemu podatkowego – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Grzegorza Piątkowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl