fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz: Przy podwyżkach stóp procentowych sektor bankowy zarabia gigantyczne pieniądze. Będzie to rok tzw. eldorado bankowego

Inflacja w czerwcu 2022 roku w Polsce wyniosła 15,6 procent. Wzrost cen na poziomie 15,6 procent jest najwyższym odczytem od marca 1997 roku. Wówczas inflacja wynosiła 16,6 procent. W związku ze wzrostem poziomu inflacji w Polsce przewidywany jest wzrost stóp procentowych. „Przy podwyżkach stóp procentowych sektor bankowy zarabia gigantyczne pieniądze. Będzie to rok tzw. eldorado bankowego” – powiedział dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Inflacja w czerwcu 2022 roku w Polsce wyniosła 15,6 procent. 7 lipca ma zapaść decyzja o wzroście poziomu stóp procentowych.

– Kiedy walczymy z inflacją, podstawowym rodzajem interwencji Rady Polityki Pieniężnej jest zahamować dostęp do pieniądza i narastającą konsumpcję, bo jak mamy trudniejszy dostęp do pieniądza, jak mamy droższy pieniądz, to wydajemy mniej i kupujemy mniej. Tym samym nie nakręcamy strony popytowej inflacyjnej, a konsekwencją tego, że stopy procentowe rosną, jest to, iż następuje zwiększenie kosztów pieniądza odzwierciedlany w kredytach konsumpcyjnych i hipotecznych – wyjaśnił ekonomista.

Dr Artur Bartoszewicz ocenił, że w wyniku niskich cen kredytu Polacy podejmowali wiele decyzji zakupowych, co w obliczu inflacji niesie za sobą pewne konsekwencje.

– Polacy przez ostatnie lata decydowali się na zakup mieszkań, a także innych produktów konsumpcyjnych (samochodów, maszyn rolniczych, telewizorów). Dziś mamy do czynienia z sytuacją, że wraz ze wzrostem ceny pieniądza te produkty stają się coraz droższe, a coraz większa część naszych dochodów idzie na spłacenie zobowiązań i coraz mniej zostaje nam w tzw. dochodzie do dyspozycji – mówił gość Radia Maryja.

Ekonomista akcentował, że przy podwyżkach stóp procentowych sektor bankowy zarabia gigantyczne pieniądze.

– Kondycja banków jest rewelacyjna. W okresie, kiedy były niskie stopy procentowe, kiedy twierdzono, że ich sytuacja jest niepewna, banki zarabiały gigantyczne pieniądze. W tym roku przy ruchach stóp procentowych okazuje się, że sytuacja banków jest coraz lepsza. Banki są w bardzo dobrej kondycji w kontekście zysków. (…) Przy podwyżkach stóp procentowych sektor bankowy zarabia gigantyczne pieniądze. Będzie to rok tzw. eldorado bankowego – ocenił dr Artur Bartoszewicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl