Dr. G. Piątkowski: Opozycja nie jest w stanie iść wspólnym frontem, ponieważ jest ideologicznie rozbita

Opozycja nie jest w stanie iść wspólnym frontem, ponieważ jest ideologicznie rozbita – zauważa politolog dr Grzegorz Piątkowski. Według niego, jedynym czynnikiem, który zjednoczył opozycję przed eurowyborami, była nienawiść do Zjednoczonej Prawicy. Na tym nie da się trwale budować – dodał.

PO idzie do wyborów w formule Koalicji Obywatelskiej, ale bez SLD i PSL-u. Koalicję współtworzą dziś – obok Platformy – Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zaprosił dziś społeczników, ekspertów i samorządowców. Dla tych osób ma być przeznaczone 20 proc miejsc na listach.

Dr Grzegorz Piątkowski, politolog, spodziewa się, że Grzegorz Schetyna będzie próbował pojedynczo bądź grupami wyciągać działaczy z innych podmiotów. To jego jedyna metoda na przetrwanie – dodał.

Nie ma żadnego pozytywnego dla opozycji wyjścia, bo tymczasowe zjednoczenie, bazujące jedynie na nienawiści, nie może trwać wiecznie. Żeby opozycja była w stanie cokolwiek pozytywnego przedstawić, musiałaby mieć program, który będzie nie tylko negacją dotychczasowej rzeczywistości, ale próbą stworzenia czegoś nowego – konstruktywnego, a to cały czas się nie udaje – zaznaczył dr Piątkowski.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że listy Koalicji Obywatelskiej zostaną zaprezentowane za tydzień. Polityk powiedział, że za satysfakcjonujący uzna każdy wynik KO powyżej 38,5 proc. – tyle w wyborach do PE uzyskała Koalicja Europejska.

RIRM

drukuj