[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski o problemach polskiej oświaty: Odpowiedzią na nie jest cyfryzacja całego procesu nauczania

Pewną odpowiedzią na problemy nauczycieli na pewno jest mocna i daleko idąca cyfryzacja całego procesu nauczania, tzn. odciążenie nauczycieli od prac administracyjnych. Tutaj jest wielka rola ministerstwa, ponieważ ten proces musi odbywać się centralnie – mówił „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Grzegorz Piątkowski, prawnik i politolog.

Środowiska związkowe wśród nauczycieli od pewnego czasu podnoszą kwestię reformy systemu edukacji. Chodzi im głównie o kwestie wynagrodzenia, awansu czy ograniczenia biurokracji i tzw. papierologii, z którą zmagają się już od wielu lat. Ostatnio do środowisk tych dołączyła oświatowa „Solidarność”. Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, nazwał działania MEiN „zdradą” umowy między nauczycielami a rządem z 2019 roku dot. podwyżek.

– Jeśli chodzi o roszczenia płacowe, z jednej strony są one naturalnym wynikiem podnoszenia dobrobytu w kraju, są wynikiem podnoszenia płacy minimalnej, są też wynikiem inflacji. Natomiast związki zawodowe wielokrotnie okazywały się nie do końca dbać o autentyczny interes swoich członków, a jeśli wydaje się, że dbają o interes, to czasem wydaje się, że dzieje się to kosztem całego społeczeństwa – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Zwrócił uwagę, że należy zadać sobie pytanie, czy związki zawodowe w Polsce nie są zbyt mocne, a ich roszczenia nie rozsadzają całego systemu.

Politolog zaznaczył, że w kwestii podwyżek dla nauczycieli nie ma idealnego rozwiązania.

– Zwiększenie pensji poprzez powiększenie pensum jest wprost proporcją: więcej godzin pracy – większe wynagrodzenie. Pewną odpowiedzią na pewno jest mocna i daleko idąca cyfryzacja całego procesu nauczania, tzn. odciążenie nauczycieli – którzy wykonują olbrzymią pracę poza godzinami, w których uczą dzieci w szkołach – od prac administracyjnych. Tutaj jest wielka rola ministerstwa, ponieważ ten proces musi odbywać się centralnie, tzn. trzeba by go rozpocząć i prowadzić centralnie, aby dać poszczególnym kuratorom i dyrektorom szkół narzędzia do przeprowadzenia takiej zmiany – mówił dr Grzegorz Piątkowski.

Wskazał, że w tym przypadku możemy liczyć na fundusze unijne.

– Trzeba tylko umiejętnie sięgnąć po te pieniądze i mam nadzieję, że to się uda – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z dr Grzegorzem Piątkowskim jest dostępna [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl