[TYLKO U NAS] G. Piątkowski: Mamy doskonałą opinię jako państwa, gdzie można inwestować

Musimy systemowo poprzez pomoc rządu i stworzenie warunków tworzyć polski kapitał właściwie może nie od zera, ale z dość jeszcze niskiego poziomu. […] Mamy doskonałą opinię jako państwa, gdzie można inwestować. Bardzo bezpiecznego, jeśli chodzi o strukturę wewnętrzną mówił na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” dr Grzegorz Piątkowski, politolog.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w czwartek Kongres 590 w Jasionce koło Rzeszowa. To jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, jakie ma miejsce w naszym kraju [więcej tutaj] W tegorocznej edycji, która odbywa się już po raz trzeci, bierze udział blisko sześć tysięcy osób. Celem kongresu – jak podkreślił prezes Instytutu Gospodarki Narodowej i organizator imprezy Łukasz Oprawski – jest „uwalnianie polskiego potencjału”.

Jest to niesłychanie ważne wydarzenie, jeśli chcemy odbudować podstawy polskiej gospodarki. Prezydent Andrzej Duda w idealny sposób wyróżnia te akcenty na jakie musimy postawić, aby przede wszystkim polski kapitał zdołał być zakumulowany. Musimy systemowo poprzez pomoc państwa i stworzenie warunków tworzyć ten polski kapitał właściwie może nie od zera, ale z dość jeszcze niskiego poziomu – zauważył dr Grzegorz Piątkowski.

Wbrew temu, co wielu ekonomistów mówi, należy zwrócić uwagę, że kapitał ma narodowość. Czyli jeśli pewne spółki nie są we własności Polski, to oczywiście możemy mieć zastrzeżenia co do tego, czy one rzeczywiście będą działały dla dobra Polski, czy tylko dla własnego ściśle ekonomicznego interesu. Nie daj Boże mogą jeszcze działać również jako narzędzia obcego wpływu, którego z wielu względów moglibyśmy sobie w Polsce nie życzyć – podkreślił politolog.

Gość Radia Maryja dodał, że obecnie tworzy się bardzo dobry moment na przeprowadzanie inwestycji w naszym kraju. Jak zaznaczył, ze względu na wysokie standardy ekonomiczne w Polsce, możemy sobie pozwolić na takie, a nie inne inwestycje.

Mamy doskonałą opinię jako państwa, gdzie można inwestować. Bardzo bezpiecznego, jeśli chodzi o strukturę wewnętrzną. To znaczy, u nas nie będą się pojawiały tego typu zamieszki, jakie mają miejsce choćby we Francji czy w Szwecji. To między innymi składa się ku temu, o czym mówił prezydent Andrzej Duda, żeby inwestować. Żeby nie bać się tego, bo to właśnie inwestycja będzie budowała przyszłe bogactwo. Ten kapitał miejmy nadzieję będzie później dalej pomnażany – akcentował rozmówca.

Wieczorem Andrzej Duda wręczy Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Jest ona przyznawana raz do roku. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki, promując nasz kraj na arenie międzynarodowej oraz stanowiąc wzór dla innych firm.

Całość rozmowy z udziałem dr. Grzegorza Piątkowskiego w programie „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj