[TYLKO U NAS] Dr B. Kmieciak o projekcie „Zatrzymaj aborcję”: Nie rozumiem działania (…) oraz milczenia posłów

Projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję” został złożony ponad rok temu. Mamy obecnie zablokowaną całą ścieżkę legislacyjną w polskim parlamencie – mówił na antenie Radia Maryja w czwartkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” dr Błażej Kmieciak, koordynator Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Prace podkomisji do zbadania projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję” od czterech miesięcy stoją w miejscu. Budzi to we mnie wielki niepokój i szczerze mówiąc też niezrozumienie, ponieważ mamy – z perspektywy czysto parlamentarnej czy legislacyjnej – ciekawe zjawisko – stwierdził gość Radia Maryja.

– Ustawa dotycząca 12 listopada i dnia wolnego w tym czasie została uchwalona i całe postępowanie legislacyjne było bardzo dynamiczne i trwało bodajże około 2 tygodni, razem z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Natomiast projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję” został złożony ponad rok temu. Mamy obecnie zablokowaną całą ścieżkę legislacyjną w polskim parlamencie – wskazał.

Jak zaznaczył dr Błażej Kmieciak, „nie rozumiem działania (…) oraz milczenia posłów”, a przecież podobną sytuację „mamy” w Trybunale Konstytucyjnym, który „z niezrozumiałych dla nas prawnych względów proceduje tę sprawę tak długo”.

– Mamy bardzo poważną linię orzeczniczą polskich sądów, w tym SN, który zwracał uwagę dwa lata temu na podmiotowy charakter dziecka poczętego, oraz TK, który w sprawie dotyczącej ustawy o leczeniu niepłodności, w kontekście in vitro, zwraca uwagę na konieczność ochrony prawnej zarodka. Mamy fundamentalne orzeczenie z 1997 roku, zwracające uwagę na konstytucyjny charakter ochrony życia poczętego. (…) Niezrozumiałym jest dla osób zajmujących się prawem, teorią prawa, prawem konstytucyjnym czy prawiem człowieka do życia, dlaczego TK tak długo z tym zwleka – podkreślił.

Socjolog przypomniał także, że w Polsce tzw. aborcja jest zakazana. My bardzo często o tym zapominamy. Nie ma w Polsce prawa człowieka do aborcji, nie ma prawa pacjentki do aborcji. Polski Kodeks karny chroni życie dziecka poczętego – akcentował.

– Są trzy wyjątki, które powodują, że nie wprowadza się kary wobec np. lekarza ginekologa, który przeprowadził aborcję. Także pamiętajmy też o tym – w Polsce nie ma prawa do aborcji, Kodeks karny chroni dziecko poczęte na prenatalnym etapie jego rozwoju, a istnienie w Polsce przepisów, które pozwalają na zakończenie życia dziecka, które jest podejrzane o niepełnosprawność, to kompromitacja polskich przepisów prawnych – mówił dr Błażej Kmieciak.

Całą rozmowę z dr. Błażejem Kmieciakiem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj